Dijital Sigortacılık

Dijital Sigorta Acentenizin İhtiyaç Duyduğu 10 Şey

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
18.11.2022
Dijital Sigorta Acentenizin İhtiyaç Duyduğu 10 Şey Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
18.11.2022

Dünya nüfusunun büyük bir kısmı gün içerisinde internette vakit geçirmektedir. Bu da bize dijital çağın geleneksel çağın önüne geçtiğini göstermektedir. İnternette bu kadar zaman geçirirken de sigorta sektöründe yaşanan gelişmeleri ve avantajlı poliçe fiyatlarını kullanıcılara göstermek ve satın almalarını sağlamak bir dijital acentenin yapması gereken en büyük sorumluluklardan birisidir.

İster şimdi bir sigorta acentesi sahibi olun ister acente açmayı planlıyor olun, rakiplerinizin önüne geçmenin en önemli yollarından biri, hedef kitlenize internet üzerinden ulaşmaktır. Ayrıca, bağımsız çalışan sigorta acenteleri dijital pazarda belirgin bir avantaja sahiptir. 

Dijital sigorta acentesi olarak daha çok çalışmak yerine verimli çalışın! Dijital sigorta acentesi olun, rakiplerinizin önüne geçin. 

Hem potansiyel müşterilere hem de mevcut müşterilere uygun bir fiyata poliçe satın almaları için bir yol sağlayabilirsiniz. Dijital acente, müşterilerinizin belirli eylemleri gerçekleştirmesi için bir platform sağlarken, daha fazla beyin gücü gerektiren işlerde de az zaman harcamanızı sağlar. 


Dijital Sigorta Acentesi Nedir?

Dijital sigorta acentesi, adından da anlaşılacağı üzere online olarak sigortacılık faaliyetlerini yürütmesidir. Dijital sigorta acentesi olmak daha verimli çalışmanızı, müşteri hizmetlerini geliştirmenizi, daha güçlü ilişkiler kurmanızı ve teklif süreçlerinin hızlanmasını sağlamaktadır. Bu şekilde, hangi poliçe türünü satıyor olursanız olun hem karlılık oranını artırabilir hem de acentenizin büyümesini sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Dijital Sigorta Acentesi Nedir?

Dijital Sigorta Acentelerinin İhtiyaç Duyduğu 10 Şey

Yeni bir acente kurarken iki seçeneğiniz vardır. Biri yeni dünyaya hitap eden dijital acente diğeri ise geleneksel pazarlama yöntemleri ile kurulan acentelerdir. Ancak her iki durumda da acenteniz için ihtiyaç duyulan bazı şeyler vardır:


1. Güçlü Bir Yönetim Sistemi

Acentenizin sağlam bir temeli olmasını istiyorsanız profesyonel bir yönetim sistemine sahip olmalısınız. Bu sistem sayesinde günlük işler sorunsuz bir şekilde yürütülür ve muhasebe uygulamaları, satış işlemleri, müşteri yönetimi gibi konularda iyi bir yönetim performansı sergilemiş olursunuz. 


2. Veri Analizi 

Dijital sigortacılık dünyasına adım atarak, geleneksel yöntemler ile elde edilen verilerden çok daha fazla veri elde edersiniz. Bu verileri yönetmek için de çok basit bir analitik sistem uygulamanız yeterli olmaktadır. Ancak bu sistemi kullanırken kesinlikle güvenli olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.


3. Diğer Acenteler

Dijital sigorta acentesi ile diğer sigorta acenteleri bilgi alışverişleri yapabilmeleri için bir arada ilerlemelidir. Buradaki amaç ise, müşterilere aktarılan daha hızlı, daha iyi ve daha güvenli bilgi ile poliçe tekliflerinin kesintisiz bir şekilde alıcılara ulaştırılmasıdır. Otomasyon sistemleri kullanarak insanlar tarafından yapılan hataları en aza indirmek de mümkündür. 


4. Mobilite 

2022 yılında internet trafiğinin %50’sinden fazlası mobil cihazlar üzerinden gelmiştir. 

Dijital sigorta acentesi kurmanın parçalarından birisi de, hedef kitlenizin acentenizi bulması ve akıllı telefon, tablet vb. cihazlar aracılığı ile onlara ulaşmayı sağlayabilmektir. Ancak sadece bu yeterli değildir, mobil uygulamalar ile birlikte sorulan sorulara hızlı bir şekilde yanıt verebilir ve müşterilerinize gelişmiş bir hizmet sunabilirsiniz. 


5. Bulut Depolama 

Bulut depolama verileri korumak için mükemmel bir seçimdir. Bilgileri güvenli bir şekilde saklayabilir ve her yerden ve her zaman erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca depolanan verileri kimin görüntülediğini ve düzenlediğini de kontrol edebilirsiniz.


6. Hedef Kitle

Sigorta satın almakla ilgilenen adaylar kişisel bir deneyim ister. Temsilcilerinin kendilerini ve ihtiyaçlarını gerçekten önemsediğini hissetmek isterler. E-posta göndermek ve telefonda biriyle konuşmak kesinlikle yardımcı olsa da, sosyal medyayı da kullanmayı unutmayın. 

Twitter, Facebook, LinkedIn ve Instagram gibi platformlar, hem potansiyel müşterilerle hem de mevcut müşterilerle etkileşim kurmanıza olanak tanır. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, sigorta endüstrisi için satış döngüsünün %65'i, acenteyle konuşmadan önce zaten gerçekleşmiş oluyor.


7. Rekabet Edebilirlik 

Teknolojiyi kullanmak, rakiplerinizi geçerek önde kalmanın mükemmel bir yoludur. Sigorta şirket ve acentenize ayırt edici bir avantaj sağlayabilecek yüzlerce araç, uygulama ve program vardır. Sigorta sektöründe rekabet edebilirlik, bir sigorta şirketinin diğer sigorta şirketleriyle karşılaştırıldığında pazar payını artırmasına ve müşterilerini memnun etmesine yardımcı olur. Rekabet edebilirlik, müşterilerin sigorta şirketleri arasında seçim yaparken dikkat ettikleri önemli bir faktördür. 


8. Esneklik 

Sigorta sektörü sürekli değişiyor. Acenteniz için teknoloji seçerken, pazara ve özel ihtiyaçlarınıza uyum sağlayabildiğinden emin olun. Sigorta sektörü, müşterilerinin ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre esnek olmalıdır. Esneklik, sigorta şirketlerinin müşterilerine daha iyi hizmet vermesine ve müşteri memnuniyetini artırmasına yardımcı olabilir. 


9. Verimlilik 

Gerçek şu ki, insanlar sigortayı ihtiyaç duydukları için satın alırlar veya yasaya göre zorunlu olduğu zaman yaptırma eğiliminde olurlar. 

Bu nedenle, çoğu güvenilir bir acente bulmak, bir poliçe seçmek ve ardından hızla devam etmek isterler. Verimli olmak size bir avantaj sağlar. Verimliliği artırmak için, müşterilerin kişisel deneyimlerinden ödün vermeden mümkün olduğunca otomatikleştirilmiş iş süreçlerine güvenin.

Verimlilik ve birçok konuda dijital sigorta acentenizin işini kolaylaştırabilecek bazı araçlar vardır. Bu konuda bilgi sahibi olmak için "Dijital Sigorta Acentelerinin Kullanabileceği Araçlar" başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


10. Ölçeklenebilirlik 

Bizce, bir dijital sigorta acentesi kurma amacınız büyümektir. Bu nedenle, şimdi ve gelecekte ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek ölçeklenebilir teknolojiyi seçtiğinizden emin olun.

Hizmetlerimiz hakkında bilgi alın ve projenizi detaylı görüşelim!


Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Özel Hizmetlerimizi
İnceleyin ve Hemen Teklif Alın!
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder