Dijital Sigortacılık

Dijital Sigorta Acentesi Nedir?

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
23.11.2022
Dijital Sigorta Acentesi Nedir? Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
23.11.2022

Dijital sigorta acentesi, sattığınız poliçe türünden bağımsız olarak daha verimli çalışmanıza, daha güçlü ilişkiler kurmanıza, müşteri hizmetlerini geliştirmenize, bilinçli kararlar vererek büyümeyi ve karlılığı hızlandırmanıza olanak tanıyan teknoloji tabanlı bir iştir. 

Bir dijital acentenin insanlara karşı soğuk veya kişisel davranışlar sergileyeceği mantığı yanlıştır. Dijitalleşme; basitçe, müşterilerin acentenizle iletişim kurmalarını, telefonları ve bilgisayarları aracılığıyla istedikleri şekilde hizmet almalarını sağlamak için teknolojiyi kullanmak için hamleler yaptığınız anlamına gelir.

Müşterilerinizin çoğu artık kendi primlerini hesaplamak veya sigorta poliçelerini kendileri satın almayı tercih ediyor. Böylece dijital acenteler, otomasyonun gücünü işlere dahil ediyor. Adres değişiklikleri, talep dosyalama için güvenlik doğrulamaları vb. gibi pazarlama veya rutin müşteri iletişimleri ve hizmet taleplerinin otomatikleştirilmesi kolaylıkla halledilebilir.

Dijitalleşme, acenteler için farklı şeyler ifade edebilir. Örneğin sağlıkla ilgili acenteler daha çok o alandaki çalışmalarına devam ederken oto sigortaları için daha fazla çalışma yapan acenteler bulunmaktadır. Ancak her acente için ortak düşündüğümüzde müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapmak ve daha hızlı destek vermek anlamına gelir. 

Dijital acenteler daha hızlı büyüyor!

Bir dijital sigorta acentesi şunları yapabilir:

  • Daha hızlı hizmetler sağlayabilir, 
  • Zaman alan faaliyetleri ve dolayısıyla ek yükü azaltabilir,
  • Daha fazla müşteriye hizmet edebilir,
  • Bulundukları konumun çok ötesinde büyümeyi hedefleyebilir,
  • Yeni nişlere derinlemesine girebilir.


Dijital Sigorta Acentelerinin Güvenmesi Gereken 4 Temel Teknoloji

Satış ve pazarlama faaliyetlerini dijitalleştirmek isteyen acenteler için çok fazla fırsat bulunmaktadır.  

Sigorta acentelerinin çoğunluğu bir CRM sistemi kullanmamaktadır. Benzer şekilde, basit otomasyon teknolojisinin kullanım miktarı da oldukça düşük kalmıştır. Bu teknolojileri erken benimseyen acentelerin küçük bir kısmı, boyut olarak daha büyük olma eğilimindedir. 

Müşterilerle yalnızca poliçe yenileme zamanı geldiğinde iletişim kurmak kötü bir etki bırakabilir. Markanızı akılda tutmak ve güvenilir bir danışman olarak rolünüzü yükseltmek için yararlı bilgilerle proaktif ve düzenli olarak iletişim kurmanız gerekir.

Acenteler ve sigorta şirketleri müşterileri için bir araya gelmelidir. Acenteler ve tüm sigortacılar, poliçe sahiplerinin sigorta yaşam döngüsünün her aşamasında en iyi tavsiye ve hizmeti almasını sağlamak için bağlantıda kalmalıdır. Acenteler ve sigortacılar bir sigorta teknolojisi aracılığıyla birbirine bağlandığında, her ikisi de daha verimli ve kârlıdır.  

Dijital sigorta acentesi sahibi olarak dijital sigortacılık hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız "Geleceğin Dijital Sigortacısı Nasıl Olunur?" başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


Sigorta Acentelerinin Kullanması Gereken 4 Büyük Teknoloji Nedir?

Dijital platformlar; pazarları bulmak, iş göndermek, teklif vermek ve müşterilere hizmet vermek için tüm internet ağında yüksek değerli deneyimleri teşvik etmek için gerçek zamanlı veri erişimi sağlamaktadır. Bu sebeple bazı teknolojileri kullanmak sigorta acentenizim dijitalleşme yolundaki en büyük adımını atmak olabilir. İşte en çok ihtiyaç duyulan sigorta teknolojileri: 


1. Büyük Veri ve Analitik

Sigortacılar için en önemli varlık veridir. Sigorta şirketleri, önemli kararlar almak için tüketici ve ticari bilgi verilerine bakmak zorundadır. Bu verilere çok fazla ihtiyaç olan bir endüstri için büyük veri teknolojilerinin yükselişi iyi bir güç oldu. Örneğin, büyük verileri kullanan bir acente tahmine dayalı analitik, fiyatlandırmayı ve risk seçimini doğru bir şekilde hesaplayabilir, yüklenim maliyetlerini azaltabilir, talep önceliklendirmesini iyileştirebilir ve hatta ortaya çıkan trendleri yakalayabilir.

Önümüzdeki yıllarda, büyük veri sonuçlarının verimliliğini, hızını ve doğruluğunu en üst düzeye çıkarmak için teknoloji araçları daha gelişmiş hale gelecektir. Kişiselleştirilmiş politikalar, hedefli pazarlama ve hatta dolandırıcılık tespiti, hiç beklenmeyen şekillerde geliştirilecektir.


2. Makine Öğrenimi, Yapay Zeka ve Robotik Süreç Otomasyonu

Makine öğrenimi, yapay zeka teknolojisi ve robotik süreç otomasyonu, bugün sigorta endüstrisindeki en güçlü teknolojilerdir. Yapay zeka ve makine öğrenimi, bilgisayar sistemlerinin sürekli olarak öğrenmesini ve gelişmesini sağlar. Sadece bu değil, insan yeteneklerini yakından taklit etme ve bunu daha doğru bir şekilde yapma yetenekleri, sigortacılıkta aksama için düşünülemez fırsatlar yaratır.

AI ve RPA, tüm sektörlerde talep işlemede otomasyon olanaklarını artırdı. Bir örnek verecek olursak, en bilgili insanların bile gözden kaçırabileceği anormalliklerdeki sahtekarlık tespiti için makine öğrenme algoritmalarının kullanılmaktadır. Gittikçe daha fazla sigorta acentesi, dolandırıcılık gözetimi ve önleme, talep süreci ve genel süreç verimliliği için mobil tabanlı yapay zeka teknolojisini benimsemektedir.

Sigortacılar, ML, AI ve RPA teknolojisinin sigorta süreci için neler yapabileceklerini yeni yeni öğrenmeye başladılar. Bu teknolojileri kullanarak gelecekte ne tür dönüşümlerin olduğunu görmek için sadece kullanıp görebiliriz.

3. Bağlı Cihazlardan Veri Patlaması: IOT Teknolojisi

Nesnelerin İnterneti veya IoT teknolojisi, insan müdahalesi olmadan veri aktarımına ve işlenmesine izin veren birbirine bağlı, kablosuz nesneler ağını ifade eder. Telematik, bilgi akışına izin veren telekomünikasyon ve bilişimi birleştiren bir IoT dalıdır.

Bu iki teknolojiyi birleştirmek, sigorta sektörü için çığır açmıştır. GPS özellikli izleme cihazlarından giyilebilir cihazlara kadar, IoT teknolojisi ve telematik, otomobil ve sağlık sigortacıları için son derece yararlı olan gerçek zamanlı risk izlemesine olanak tanır. 

Örneğin, hayat sigortası poliçeleri satışında ödüller ve indirimler gibi teşvikler karşılığında, sigortalının sağlık ve fitness verileri fit bitler ve akıllı telefonlar aracılığıyla izlenmektedir. Bu, müşterilerin sağlıklı olmasını sağlar, böylece hastalanma şanslarını azaltır ve dolayısıyla sağlık masrafları da azalır.

IoT teknolojisi, özellikle aracı sigorta kurumları için güçlü teknolojinin anlamını tamamen değiştiren bir araç olabilir. Entegre teknoloji, veri erişimini daha doğru ve gerçek zamanlı hale getirerek tüm sigorta sürecinin verimliliğini artırabilir.

İlginizi çekebilir: Dijital Sigortacılık ve IoT: Nasıl Entegre Edilir?


4. Blockchain Gibi Yeni BT Mimarisi

BT ve veri mimarisindeki değişikliklerin dijitalleştirilmiş sigorta üzerinde önemli bir etkisi vardır. Örneğin, bulut teknolojisine geçiş, verimli ve uygun maliyetli veri depolamayı sağlayabilir.

Araştırmalar, 10 sigortacıdan 7'sinin sigorta verilerinin işlenmesinde daha iyi hız, ölçeklenebilirlik ve verimlilik için bulut teknolojisini uyarladığını gösteriyor.

Blockchain ve dağıtılmış defter teknolojisi (DLT- Distributed Ledger Technology) gibi daha yeni teknolojilerin de gelecekte büyük bir potansiyeli vardır. Sigortadaki blok zinciri, farklı sigorta sektörleri için daha fazla güvenlik, dolandırıcılık azaltma ve verimlilik sağlayabilir. 

Siz de acentenizi dijitalleştirmek istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçmelisiniz!

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Özel Hizmetlerimizi
İnceleyin ve Hemen Teklif Alın!
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder