Dijital Sigortacılık

Dijital Sigortacılık Nedir?

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
02.12.2022
Dijital Sigortacılık Nedir? Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
02.12.2022

Hayatımızdaki birçok şey artık dijital olmaya başladı. Alışverişten para transferlerine kadar çoğu faaliyet günümüzde dijital olarak gerçekleştirilmektedir. Birçok endüstri, ürün ve hizmetlerini daha erişilebilir hale getirmek için dijital operasyon işlemlerine geçti. Sigorta sektörünün çoğu, sigorta planlarını satmak ve yenilemek, hasar taleplerini ve müşteri sorgularını hızlı bir şekilde halletmek için dijital araçları kullanmaya başladı.

Bugünkü yazımızda dijital sigortacılık ve dijital sigortacılığın faydalarından bahsettik. En iyi dijital sigortacı ben olmalıyım diyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.


Dijital Sigortacılık Nedir?

Bazı durumlarda müşteriler, satın alma, yenileme veya talepte bulunma kadar basit süreçleri anlamakta zorluk çekebilirler. Buradaki en önemli nokta iletişimdir, dijitalleşme ile sigorta şirketleri, müşterilere ulaşmak için web siteleri, uygulamalar, e-posta, sosyal medya, canlı sohbet, metin ve diğer dijital kanallar gibi araçları kullanabilmektedir.

Sigorta şirketlerinin dijital kanallar aracılığıyla faaliyet gösterme ve bir sigorta poliçesine hizmet vermek için büyük ölçüde teknolojiye güvenme şekli dijital sigortacılık olarak adlandırılmaktadır. Dijital sigortacılıkta müşteri odaklı bir iş yaklaşımı, basitleştirilmiş kapsam seçenekleri, tazminat talepleri ve risk değerlendirmesi gibi faaliyetler ile işler büyük ölçüde kolaylaştırılır.


Dijital sigortacılık, sigorta şirketlerinin internet ve mobil platformlar gibi dijital kanalları kullanarak sigorta ürünleri ve hizmetleri sunmasıdır. Bu, geleneksel sigorta modellerinden farklı olarak, müşterilerin sigorta işlemlerini fiziksel bir ofise gitmeden tamamlayabilmelerini sağlar. Dijital sigortacılık, sigorta sektörünü dönüştürmektedir. Müşteriler için daha kolay, daha hızlı ve daha uygun fiyatlı bir sigorta deneyimi sunma potansiyeline sahiptir.

Dijital Sigortacılıkta Güvenle Ürün Satın Almak Nasıl Mümkün?

Son yıllarda tüm sektörlerde olduğu gibi sigortacılık sektöründe de dijital platformlar öne çıkıyor. Sigorta şirketleri ve yetkili kurumlar, hızlı hizmet ve karşılaştırılabilir seçenekler sunarak müşterilerinin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı hedefliyor. Bu da katılımcılara birden fazla seçeneği değerlendirme ve en uygun fiyatlı, güvenilir hizmeti seçme imkanı sağlıyor.

Özellikle son 5 yılda yabancı, seyahat, özel ve tamamlayıcı sağlık sigortalarına olan talep arttı ve bu da dijital platformların gelişmesine katkıda bulundu. Sigortalılar, internet üzerinden kolayca ürün satın alıp, karşılaştırma yapabildikleri için dijital sigortacılığa ilgi her geçen gün artıyor.

Dijital Platformda Sigorta Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • 3D Güvenli Ödeme: İnternet üzerinden sigorta satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ilgili sitenin 3D güvenli ödeme seçeneği sunup sunmadığıdır. Bu, sigortalının güvenliğini korumak için önemli bir unsurdur.
 • Güvenilir Platformlar: Sigorta satın almadan önce platformun güvenilir olduğundan emin olun. Lisanslı ve yetkili sigorta acenteleri veya sigorta şirketlerinin resmi web sitelerini tercih edin.
 • Karşılaştırma: Farklı platformlardan teklifler alarak karşılaştırma yapın. Fiyat, teminatlar ve ek hizmetler gibi unsurları göz önünde bulundurun.
 • Uzman Danışmanlık: İhtiyaçlarınıza en uygun ürünü seçmek için konusunda uzman danışmanlardan yardım alabilirsiniz. Sigorta acenteleri ihtiyaçlarınıza uygun çözümler için size destek olabilirler.

İlginizi çekebilir: Sigortacılıkta Satış Teknikleri ve Pazarlama Stratejileri


Dijital Sigortacılığın Faydaları Nelerdir?

İşte dijital sigortacılığın beş avantajı:

1. Dijital Sigortacılık Operasyonel Maliyetleri Düşürür

Dijitalleşme, sigorta şirketleri için operasyonel maliyetleri azaltır. Bunlar şunları içerir:

 • Geleneksel reklamcılık ve pazarlamanın maliyeti
 • Dahili altyapı


Sistemlerin bir standart düzene sahip olması, aradaki komisyoncuların ve acentelerin ek masraflarını da azaltmaktadır Müşterilerin farklı sigorta poliçelerini karşılaştırmasına yardımcı olmak, saniyeler içerisinde bilgi sağlamak ve poliçe sahiplerinin poliçe satın almalarına yardımcı olmak gibi görevler artık çok daha kolay ve uygun maliyetli hale gelmiştir.

Operasyonel maliyetlerdeki bu azalma, sigorta şirketlerinin tasarruf etmesine ve karşılığında poliçe sahiplerine sigorta primlerinde indirimler sunmasına olanak tanımaktadır.


2. Dijital Sigortacılık Daha İyi Bir Müşteri Deneyimi Sunar

Dijital sigortacılık müşteri deneyimini iyileştirdi. Örneğin, müşteriler şunları yapabilir:

 • Çeşitli sigorta poliçelerine (trafik, kasko, tamamlayıcı sağlık, özel sağlık, doğum…) dakikalari çinde erişim,
 • Farklı sigorta ürünlerini karşılaştırma imkanı,
 • Prim ve teminat tutarını belirlemek için hesap makinelerini kullanmaya gerek kalmadan otomatik olarak hesaplama seçeneği.


Talep anlaşması bile çevrimiçi olarak talep edilebilir. Bu, müşteriler için daha verimli ve kullanışlıdır. Çoğu sigorta şirketinin hesapları sosyal medya platformlarında hızlı geri dönüş sürelerine sahip olduğundan, şikayetler ve sorgular daha hızlı çözülebilir. Ayrıca, müşteriler sigorta şirketlerinin web siteleri aracılığıyla birçok gelişmeden haberdar olabilir ve sigorta hakkında bilgi edinebilir.


3. Dijital Sigortacılık Her Şeyi Kolaylaştırır

Dijitalleşen sigortanın ana faydası, farklı görevleri yerine getirmek için çevrimdışı moddan çevrimiçi moda geçiştir. 

Bu, müşterilerin şunları yapmasını sağladı:

 • Online sigorta satın almalarını,
 • Poliçelerin durumunu online kontrol edebilmeyi,
 • Mevcut poliçelerine isteğe bağlı teminatlar ekleyebilmelerini,
 • Bir dokunuşla talepte bulunmalarını ve ödeme hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamaktadır.


Dijital sigortacılık danışmanlığımızı incelediniz mi?Bu geçiş, sigortacılara bile fayda sağladı ve onlara aşağıdakiler gibi avantajlar sağladı:

 • Talebin çözümlenmesine yardımcı olmak için üçüncü taraf hizmet sağlayıcılara kolay erişilebilirlik,
 • Anlaşmalı hastaneler ile doğrudan bağlantı,
 • Müşteri sorgularını anında çözebilme.


4. Dijital Sigorta Güvenlik Sağlar ve Dolandırıcılık Olasılığını Azaltır

Dijital sigortacılık, yanlış satış veya dolandırıcılık olasılığını azaltmaktadır. Bunlar, müşterileri gereksiz maliyetler ödemekten ve yanlış poliçe satın almaktan kurtarabilir. Ayrıca hata, gecikme, yanlış bilgilendirme ve poliçe reddi olasılığı da azalır. Son olarak, sigortacılar tarafından sağlanan istatistikler resmi web sitelerinde yer aldığından, müşterilerin gerçek bilgiler almaları garanti edilir.


5. Dijital Sigorta, Daha İyi Uzun Vadeli Sigortacı-Müşteri İlişkileri Kurar

Sigortacı ve müşteri arasındaki dijital alışveriş, sigorta satın almayı daha şeffaf hale getiriyor. Bu, müşteri tarafından sağlanan tüm verilerin şirkette güvende olduğu anlamına gelir. Ayrıca şirketler, banka hesabı veya banka/kredi kartı bilgileri gibi hassas ve kişisel müşteri bilgilerinin kendilerinde kalmamasını sağlar. 

Bir müşteriye gösterilen saygı, şirkete olan güvenlerini güçlendirmeye yardımcı olur. Her süreçteki bu şeffaflık seviyeleri ile daha güçlü sigortacı-müşteri ilişkileri kurulur ve sürdürülür.

Sigortacılıkta dijitalleşmenin hem müşteriler hem de sigortacılar için faydalı olduğunu gözlemlemekteyiz. Zamana ayak uydurmanın ve müşterilerine dijital dünyanın sunduğu en iyi hizmeti vermenin gerekliliğini anlatan dijital sigortacılık hakkındaki diğer yazılarımızı AcerCrea Blog sayfamızdan okumalısınız.

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Özel Hizmetlerimizi
İnceleyin ve Hemen Teklif Alın!
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder