Teknoloji

YouTube SEO: Videolarınızı En Üstte Sıralama Stratejileri

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
28.11.2022
YouTube SEO: Videolarınızı En Üstte Sıralama Stratejileri Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
28.11.2022

Dünyanın en çok abonesi olan sosyal medya platformlarından biri olan Youtube, belirlenen kitleler için yaratıcı video içerikleri ve kampanyalar yayınlama özelliği sayesinde markalar için içerik pazarlama stratejisinde önemli bir role sahiptir. Ancak YouTube kanalınızı büyütmek için sadece yayınlamak değil aynı zamanda çok iyi bir şekilde optimize etmek gerekmektedir. YouTube’da SEO yapmak, kitleniz tarafından içeriğin sıralamasını ve daha fazla görüntülenmesini etkilemektedir.


YouTube SEO Nedir?

YouTube SEO, YouTube kanalınızın ve videolarınızın YouTube aracılığı ile görüntülenme sayılarını ve sıralamalarını yükseltmek için yapılan optimize etme sürecidir. 

YouTube, yayınlamış olduğunuz videoları izleyiciler tarafından çekici olma durumuna göre sıralamaktadır. Yani videonun dahil olduğu kategoride ne kadar iyi sıralandığı ve ne kadar izleyici sayısına ulaştığına odaklanmaktadır. 


YouTube SEO Metrikleri Neleri İçerir?

YouTube videolarındaki sıralamaları hesaplamak için kullanılan metrikler, hali hazırdaki görüntülenmeler ve toplam görüntülenmeleri, bu görüntülenmelerdeki büyüme oranını, görüntülenmelerin kaynağını ve videonun yayınlanma tarihini içermektedir. YouTube, platformdaki kitleleri en çok yansıtan ve izleyiciler ile en çok alakalı olan videoları seçecektir. 


YouTube'da Anahtar Kelimeler İçin Nasıl Sıralanırsınız?

YouTube’da yayınladığınız videolarda nasıl sıralanacağınızı düşünürken, önce kendinizi izleyici kitlenin yerine koyarak başlamalısınız. Ayrıca tıpkı Google SEO’da olduğu gibi burada da potansiyel anahtar kelimelerinizi uygun yerlerde kullanmanız gerekmektedir.


YouTube'da Anahtar Kelimeleri Sıralamaya İlişkin İpuçları Nelerdir?

Hedef anahtar kelimenizi (mümkün olduğunca doğal olarak) YouTube videonuza eklemeniz gereken temel alanlar şunlardır: 

AcerPro Youtube sayfasından bir örnekle gösterelim.

AcerPro YouTube SEO'su

Başlık: Acerpro Kurumsal Tanıtım Videosu

Açıklama: Başlığın altında, içeriğe sorunsuz bir şekilde eklenen tanıtım cümlesinin yer aldığı bir metin satırı göreceksiniz. Bu, başlığınızı detaylandırabileceğiniz ve izleyicilere içeriğinizi neden izlemeleri gerektiğini anlatabileceğiniz bir bölümdür.

Etiketler: YouTube videonuzu yüklediğinizde, videonuzun temasını veya içeriğini temsil eden alakalı etiketler ekleyebilirsiniz. Burada, her zaman hedef teriminizi ve benzer varyasyonları eklemelisiniz (sunduğunuz ürünle alakalı oldukları sürece).


YouTube'da Sıralanan Anahtar Kelimeleri Nasıl Bulabiliriz?

Video içeriğinizi bulmak için arama çubuğuna hangi tür genel anahtar kelimeleri gireceğinizi düşündükten sonra, denemeye başlayabilirsiniz. Doğru olanları bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa, anahtar kelime araştırması için 5 adıma göz atabilirsiniz. 

  • YouTube'un arama çubuğuna bir sorgu yazmaya başladığınızda, önerilen popüler aramalardan oluşan bir liste görünecektir (Google'a çok benzer).
  • Buradan, içeriğinizin hedef anahtar kelimesi için örnekler görebilirsiniz.

Videolarınız için iyi sıralanmış anahtar kelimeleri keşfetmenin bir başka akıllı yolu da YouTube'un gizli anlamsal indeksleme (LSI) anahtar kelimelerini keşfetmektir.

LSI anahtar kelimeleri, videolarınızın YouTube'da olduğu kadar Google'da da sıralanmasına yardımcı olacağından, bu süreçte erişiminizi en üst düzeye çıkaracağı için bir SEO gücü sunar.

YouTube SEO'su

Potansiyel LSI anahtar kelimelerini ilgili bir Google aramasının en altında bulabilir ve yine bu ifadeleri veya terimleri SEO'yu güçlendiren ilham için kullanabilirsiniz.


YouTube SEO Araçlarının Örnekleri Nelerdir?

İşte YouTube SEO içerik optimizasyonu çabalarınızda size yardımcı olacak bazı erişilebilir dijital araçlar : 

Trendleri Araştırmak için Araçlar

YouTube içeriğiniz için trend olan konuları ve konuları keşfetmek için bu araçları kullanabilirsiniz. Ayrıca anahtar kelime araştırmanız için size yol gösterebilirler.

Anahtar Kelime Araştırması için Araçlar

Bu araçlar, YouTube video başlıklarınız ve açıklamalarınız için potansiyel anahtar kelimeleri bulmanıza, karşılaştırmanıza ve analiz etmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu platformları kullanmak, arama hacimleri ve anahtar kelime rekabeti ile başa çıkmanıza yardımcı olacaktır:

Etiketleri Bulmak için Araçlar

Bu araçlar, YouTube içeriğinizi optimize etmek için trend olan etiketleri bulmanıza yardımcı olur:

Rakip Araştırması için Araçlar

Bu araçlar, rakiplerinizin etiketlerini, anahtar kelimelerini ve YouTube içeriğini analiz etmenize yardımcı olacaktır. Rakiplerinizin içeriğindeki olası durumları da ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaklardır:

  • Soovle
  • SECockpit
  • YouTube'un otomatik tamamlama arama çubuğu (anahtar kelime bölümümüzde belirtildiği gibi)

Ayrıca topluluk moderasyonu için yorumları izlemenize ve yanıtlamanıza yardımcı olması için kanalınıza içerik moderatörleri eklemelisiniz.

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Uygun Fiyatlı Web Siteleri İçin
Hemen Tıkla, İndirimleri Kaçırma
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder