Dijital Pazarlama

Sosyal Medya Pazarlaması Sigorta Şirketleri İçin Neden Önemli?

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
27.11.2022
Sosyal Medya Pazarlaması Sigorta Şirketleri İçin Neden Önemli? Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
27.11.2022

Sosyal medya pazarlaması, sigorta şirketinizin dijital pazarlaması için çok önemlidir. Potansiyel müşteriler sosyal medyada giderek daha fazla zaman harcadıkça, acentenizin de buna ayak uydurması gerekmektedir.

Artık insanlar yüz yüze daha az görüşüyor ve internette daha fazla zaman harcıyorlar. Yapılan anketlere göre, yetişkinlerin yarısının sosyal medyada daha fazla zaman geçirdiği görülmektedir.

Sigorta acenteleri ve sigorta şirketlerinin başarılı olmaları için güçlü bir sosyal medya ruhuna sahip olmaları gerekir. Bu blog yazımızda, poliçe satışları ve satışları oluşturan içeriklerin nasıl oluşturulacağına ilişkin ipuçları vereceğiz.

Sigorta Sosyal Medya Pazarlaması Neden Önemlidir?

1. Güven ve Güvenilirlik Oluşturun

Her tecrübeli acentenin bildiği gibi, insanların sigorta şirketlerine güvenmeleri biraz zaman almaktadır. Bu sonuca ise 2017 yılında yapılan bir araştırmada, insanların %43'ünün sigorta şirketlerine güven duymadığı şeklinde çıktığı için ulaşabiliriz.

Giderek dijitalleşen dünyamızda güçlü bir sosyal medya varlığı, sigorta sektörünün daha güvenilir ve güvenilir görünmesine yardımcı olmaktadır. Hedef kitleniz ile etkileşim kurarak ve bağlantılar kurarak, müşterilerinizle de güven kurabilir ve anlamlı ilişkilere sahip olabilirsiniz.

2. Müşteri Hizmetleri Sağlayın

Sosyal medya, poliçe sahiplerinin geleneksel müşteri hizmetleri kanallarını kullanmadan sigorta şirketleriyle doğrudan bağlantı kurmasını sağlar. Müşteriler, bir sorunla karşılaştıklarında aramak ya da e-posta göndermek yerine hızlı bir şekilde mesaj göndermek isteyebilir.

Sosyal medyada hızlı yanıt süreleri ve verimli geri dönüşler, güçlü ilişkiler kurmaya ve müşteri sadakatini artırmaya yardımcı olur. Sosyal medya gönderilerindeki müşteri şikayetlerine hızlı bir şekilde yanıt vermek önemlidir. 

3. Sosyal Dinleme

Sosyal dinleme insanların sosyal medyada markanız, ürünleriniz ve rakipleriniz hakkında söylediklerini gizlemenin bir yoludur. Bu, marka algısını ve müşteri memnuniyetini ölçmenize yardımcı olabilir. Takipçileriniz için neyin en önemli olduğunu anlayarak, hedef kitlenizde daha iyi yankı uyandıran içerikler oluşturabilirsiniz.

Sosyal Medyada Nasıl Sigorta Pazarlanır?

Kaliteli İçerik Oluşturmaya Odaklanın

Bir sigorta acentesinin sosyal medyadaki varlığının temel amacı satış yapmak değildir. Mevcut poliçe sahipleriyle ve gelecekteki müşterileri ile anlamlı, kalıcı ilişkiler sağlamaktır.

Güvenilirliğinizi artıran, güven oluşturan bilgilendirici ve eğitici içerikler paylaşmalısınız.

Sigorta şirketleri ve acentelerinin sosyal medyada paylaşım yapmaya başlamalarına yardımcı olacak birkaç içerik fikri şu şekilde olabilir: 

  • Önemli son tarihlerin hatırlatıcıları (vergi ödeme tarihleri, poliçe yenilemeleri vs.)
  • Kısa ve bilgilendirici videolar
  • Eğitim gönderileri ve nasıl yapılır kılavuzları
  • Yerel işletmelerin incelemeleri
  • Bilgi grafikleri

Güzel hazırlanan içerikler, yalnızca daha yüksek katılım seviyeleri sağlamakla kalmaz aynı zamanda yeni potansiyel müşteriler ve yönlendirmeler oluşturma potansiyeli sunmaktadır. Kullanıcılar hashtagler, keşfet sayfaları ve etiketlenen konumlar aracılığıyla yeni işletmeleri keşfedebilir ve mevcut müşteriler gönderileri paylaşarak tavsiyeleri yönlendirebilir.

Sosyal medyada bir sigorta şirketi ilgili olumlu deneyime sahip müşterilerin yarısından fazlasının o sigorta şirketini arkadaşlarına ve ailelerine önerme olasılığı yüksektir. Yorumlara, doğrudan mesajlara (DM), bahsetmelere ve etiketlere yanıt vererek hedef kitlenizle aktif olarak etkileşime geçmeniz oldukça fayda sağlayacaktır.

Müşteri Görüşlerini Paylaşın

Müşteri referansları, hedef kitlenize sigorta şirketinizin onlar için neler yapabileceğini göstermenin mükemmel bir yoludur. Güven oluşturmaya yardımcı olurlar ve sigorta şirketinizin insanları ve değerli eşyalarını korumaya nasıl yardımcı olabileceğini tam olarak gösterirler.

Olumlu bir deneyime sahip olan müşterilerin başarı öykülerini, fotoğraflarını ve videolarını sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Ancak sayfanızda referansları, incelemeleri ve kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikleri paylaşım izniniz olmadan paylaşmamanız gerekmektedir.

Marka Değerlerinizi Öne Çıkarın

Sosyal medya kanalları, sigorta şirketinizin değerlerini öne çıkarmak için mükemmel bir fırsattır. Şirketinizin yerel topluluğuna nasıl geri döndüğünü göstererek güven oluşturun ve marka imajınızı geliştirin.

İster kendi topluluklarında gönüllü olarak çalışan personellerinizin fotoğrafları, ister bağış yaptığınız kurumlar ile olan faaliyetleriniz, isterseniz de acente etkinliklerini gösteren bir infografik olsun, takipçilerinizin etkilendiğinden ve etkileşim oranının yükseleceğinden emin olabilirsiniz.

Sigorta işletmenizin güçlü bir sosyal medya varlığı oluşturma konusunda yardıma ihtiyacı varsa eğer AcerCrea size yardımcı olabilir. Deneyimli dijital pazarlama uzmanlarımız, potansiyel müşteriler yaratan, güven oluşturan ve poliçe sahiplerini mutlu eden bir sosyal medya stratejisi oluşturabilir.

Müşterilerinizle İlişkinizi Güçlendirin

Sosyal dinleme, insanların sosyal medyada markanız, ürünleriniz ve rakipleriniz hakkında söylediklerini izlemenin bir yoludur. Bu, marka algısını ve müşteri memnuniyetini ölçmenize yardımcı olabilir.

Müşterilerle sosyal medyada etkileşim kurmanın bazı yolları şu şekilde olabilir:

  • İçerik paylaşırken, kullanıcıları yorumlar bölümünde düşüncelerini paylaşmaya teşvik edin.
  • Olumsuz da olsa tüm yorumlara cevap verin. Bu, ilgili olduğunuzu herkese göstermek için bir fırsattır.
  • DM üzerinden konuşulması için daha uzun konuşmalar gerektiren paylaşımlar yapın.
  • Müşteri sevgisini ve iyi niyetini kazanmak için çekilişler ve yarışmalar düzenleyin.
  • Müşterileri memnuniyetlerini paylaşmaya teşvik edin ve bunları kendi hesaplarınızda yeniden yayınlayın.

Doğru Sosyal Medya Platformlarını Seçin

Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce sosyal medya sitesi var. Bu sitelerin her biri yüksek potansiyele sahip olabilir ve herkesin kullanmaya başlayacağı popüler bir uygulama haline gelebilir. Sigorta şirketleri için iyi sosyal medya pazarlama stratejileri, doğru sosyal medya platformlarından en iyi şekilde yararlanmaya dayanır. 

Sigorta hizmetlerinizi pazarlamak sizin için göz korkutucu görünebilir, ancak bir dijital sigortacılık ajansı size tüm süreci çok daha kolay hale getiren etkili, profesyonel dijital pazarlama hizmetleri sağlayabilir. AcerCrea, sigorta acentenizin minimum sürede daha nitelikli potansiyel müşterilere ulaşmasını sağlamak için içerik oluşturma, etkili SEO teknikleri, özel web sitesi geliştirme ve anahtar kelime araştırması gibi çeşitli dijital pazarlama yöntemlerini kullanmaktadır. Acentenizin pazarlama kampanyasını başlamak için hemen AcerCrea ile iletişime geçin!

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Özel Hizmetlerimizi
İnceleyin ve Hemen Teklif Alın!
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder