Dijital Sigortacılık

Sigortacılar Müşterilerin Artan Beklentilerini Nasıl Yönetebilir?

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
12.04.2023
Sigortacılar Müşterilerin Artan Beklentilerini Nasıl Yönetebilir? Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
12.04.2023

Sigorta sektöründe müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Bununla birlikte, sektördeki pek çok kişi dijitalleşmenin başlangıç noktasında ya da henüz hiç dijital olmaya adım atmamış durumda. Ancak teknolojinin de gelişmesiyle müşterilerin beklentileri hızla artmaktadır. İnsanlar, günlük yaşamlarının tüm yönlerinde hızlı ve kişiselleştirilmiş hizmetler aramaktadır.  

Bu nedenle, sigorta şirketleri daha iyi hizmet verebilmek için dijital platformlarda, iletişimde ve müşteri hizmetlerinde kusursuz deneyimler sunmalı, ellerinden gelenin en iyisini yapmalıdır. Bu blog yazısında sigortacıların müşteri beklentilerini yönetebilmeleri için neler yapabileceklerinden bahsettik. Keyifli okumalar dileriz! 


1- Müşterilerin Beklentilerini Anlamak 

Yapılan araştırmalara göre müşterilerin sigorta şirketlerinden beklentileri gün geçtikçe artmaktadır. Müşteriler, finansal korumanın yanı sıra sigortacıları tarafından daha fazla risk içgörüsü, risk yönetimiyle ilgili hizmetler ve esnek teminatlar sağlanmasını istiyor. 

Ayrıca müşteriler artık sigorta şirketlerinin çalışma yöntemleri ve karşılaştıkları riskler hakkında sağlam bir performans sergilemelerini ve buna göre risk yönetimi araçları, değerli içgörüler ve en yüksek kapsam aracılığıyla kendilerine değer katmalarını bekliyorlar.  


Müşterilerin Sigortacılardan İstediği ve Beklediği 7 Şey

 • Müşteri ihtiyaçlarını iyice anlamak,
 • Sorunu çözmek için birden çok çözüm seçeneği sunmak,
 • Taleplerine hızlı yanıt almak, 
 • Kişiselleştirilmiş bir deneyim beklemek,  
 • Sorularını dikkatle dinlemek,
 • Proaktif olmak, 
 • Tutarlı olmak ve güven sağlamak.


Müşteri Hizmetleri Deneyimini İyileştirmek İçin Uygulanabilecekler

Müşteri hizmetleri deneyimi, herhangi bir işletme için hayati öneme sahip bir faktördür. Müşterilerinizin memnuniyetini artırmak, tekrar satışları teşvik etmek ve işletmenizin itibarını korumak için müşteri hizmetleri deneyimini iyileştirmek kritik öneme sahiptir. Peki, müşteri hizmetleri deneyimini iyileştirmek için neler yapabilirsiniz? İşte size bazı öneriler:


1. Gerçek Zamanlı Olarak Etkileşimlerin ve Yanıtların Mevcudiyeti:

Sosyal medya, iletişimi her geçen gün daha ilgi çekici ve verimli hale getiriyor. Ancak firmalar hızlarını artırmalı ve soruları, endişeleri ve yorumları kabul edilebilir bir süre içinde ele almalıdır.  

HubSpot'a göre, müşterilerin beşte dördü gönderilerine işletmelerden 24 saat içinde yanıt verilmesini bekliyor. Ayrıca tüketicilerin %79'u sorunları hızlı bir şekilde çözmek için sosyal medya üzerinden canlı sohbet etmeyi tercih ediyor. Ancak, başka işlerin size çok yüklendiğini hissediyorsanız ve müşterilerinizle ilgilenemiyorsanız, bir ajans ile çalışarak sosyal medya yönetimine destek olmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Konuşarak Pazarlama ve Chatbotlar: Nasıl Kullanılır?


2. Dürüstlüğü ve Güveni Sağlayın:

Yapılan araştırmalar insanların %90’a yakın kısmının hangi markayı tercih edeceklerini belirlerken özgünlüğün belirleyici bir faktör olabileceğini düşünmektedir. Bu nedenle de yanlış, sahte veya gereğinden fazla vurgulanmış bilgi vermemeniz çok önemlidir. Müşteriler hizmetlerini seçtikleri şirkete karar verme sürecinde çok önemli bir faktör olarak görüyor.  

Ayrıca, iyi hizmet vermenin sonucunda da satış yapabilecek ve satışlarda artış yaşayacaksınız. 


4. Yetkin Satış Görevlilerini İşe Alın: 

Satış ekibinin, sigorta şirketinin sunduğu ürün ve hizmetler hakkında tamamen bilgi sahibi olması çok önemlidir. İnsanlar her zaman güven verici ve güvenilir bir deneyim isterler.  

Bu nedenle, güven ve yeterlilik gösteren deneyimli bir satış ekibi gereklidir.  

Sigorta şirketlerinden satın alma için ilk dört satın alma faktörü: 

 1. Müşterilerin özel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapılandırılmış poliçeler.
 2. Uzun süren sigortacı ortaklığı.                                                                                                                                                                                                                                                                  
 3. Hızlı ve duyarlı  talep yönetimi hizmeti. 
 4. Müşteriyi kolayca anlamak.


Müşteri Hizmetleri Deneyimini Geliştirmek İçin Teknoloji İle İlgili Yöntemler 

Sigorta sektörünün dijitalleştirilmesi, aşağıdaki teknolojik yöntemlerle poliçe yönetimini ve hasar taleplerini işlemeyi kolaylaştırmaya ve tüm müşteri etkileşimlerinin iletişimini geliştirmeye yardımcı olabilir :  


1. Çok Kanallı Kişiselleştirilmiş Bir Deneyim Sağlamak:

Tamamlayıcı sağlık sigortası kadar önemli bir şey satın alırken müşterilerinizin memnun kalmalarına özen göstermelisiniz. Aynı zamanda birden çok kanalda kullanabilieceklerini bilmeleri de bu durumdaki etkenlerden birisidir. Yapılması gereken en önemli şey mobil uygulamalardan sosyal medya platformlarına kadar müşterilere sorunsuz ve olumlu bir deneyim sunmaktır. 


2. Güvenli Bir Müşteri Yolculuğu Sağlamak:

Müşteriler sunulan sigorta ürün ve hizmetlerinin yanı sıra sigorta şirketi ya da sigorta acentesinin gizlilik ve verilerin saklanması konusunda da güven vermelerini beklemektedirler. 

Müşterilerin temel önceliği, özel bilgilerinin yanlış ellere geçmemesidir. Bu nedenle, uygun güvenlik önlemlerini uyguladığınızdan emin olun ve müşterilerinize güvenlerini kazanmak için bu durumu onlara anlatın.  


3. Birden Fazla Satın Alma Seçeneği Sağlamak:

Sigorta alıcıları, birden çok seçenek ile karşılaştıklarında bundan hoşlanırlar ve diğer önerileri de gözden geçirirler. Sigorta satıcıları anlaşılır ve basit seçenekler sunarak müşterilere ürün ve hizmet seçmelerinde yardımcı olabilir.  


4. Chatbot'lar Uygulamak:

Chatbot'lar, yapay zekayı (AI) ve makine öğrenimini benimseyerek, çalışanların daha karışık görevlerde işlerini kolaylaştıracak uygulamalar ile talep sürecinde müşterilere rehberlik edebilir.  Ayrıca chatbotların kullanımıyla önemli miktarda zaman ve para tasarrufu sağlanabilir.  Müşteri sorgularıyla etkin bir şekilde ilgilenmek için sanal sigorta asistanlarından da yardım alabilirsiniz  . 


5. Mobil Uygulamalar Oluşturmak:

Müşteriler için kullanımı kolay bir mobil uygulama oluşturmak, özellikle kullanıcıların akıllı telefonlarını günde ortalama 5 saatten fazla kullandığı varsayılarak, hizmetlerinize parmaklarının ucunda kolayca erişebilecekleri anlamına gelmektedir.  

Ayrıca sigorta mobil uygulamaları müşterilerin bilgilendirme ve sigorta satın alma seçeneklerini bulabilmelerini, herhangi bir sorgu veya endişeleri ile ilgili olarak müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilmelerini sağlamanın harika bir yoludur.  


6. Yeni Ürünler Önermek:

Sigorta şirketleri, müşteri verilerini toplayarak ve etkin bir şekilde kullanarak, müşterinin özel ilgi alanlarına veya göz atma geçmişine dayalı olarak ürünler önerebilir.   


7. Otomasyonlar Hakkında Bilgi Edinmek:

Tahmine dayalı analitik, makine öğrenimi ve Nesnelerin İnterneti (IoT), sigorta şirketlerinin müşterilerinin deneyimini geliştirmek için kullanabilecekleri teknolojik kaynaklardır.  


8. Sesle Etkinleştirilen Cihazlar Kullanmak: 

Örneğin, Amazonların Alexa'sı veya Apple'ın Siri'si daha ucuz ve teknolojik olarak daha gelişmiş hale gelmektedir. Gelişmiş analitiklerin bu sesle kontrol edilen cihazlarla entegrasyonu, sigortacılar için sınırsız fırsatların kilidini açabilir. Ayrıca HubSpot'a göre önümüzdeki yıllarda tüm online aramaların %50'si sesli aramalar olacak. 

Pazarın hızla gelişmesiyle birlikte müşterilerin beklentileri de değişiyor. Hızlı ve kişiselleştirilmiş hizmetler bekliyorlar. Bu nedenle, sigorta şirketleri rekabet edebilmek için müşteriler için çeşitli kapsamlı ve sorunsuz deneyimler oluşturmalıdır.  

Çok kanallı özelleştirilmiş bir deneyim sağlamaktan veri güvenliğini sağlamaya kadar, yukarıda belirtilen yöntemler, müşterilerin beklentilerini karşılamak ve onlara verimli hizmetler sunmak için mükemmel bir başlangıç ​​olabilir. 

Müşterilerin beklentilerine ayak uydurmak için dijitalleşmeyi uygulamak gerekir. Ancak, bu değişiklikleri doğru bir şekilde uygulamak daha önemlidir. Bu nedenle, uzmanlardan yardım almak, sonuçta önemli bir fark yaratabilir. Hemen bir uzman yardımıyla sigorta şirketinizin ya da acentenizin dijitalleşmesini istiyorsanız bizimle iletişime geçin dijitalleştirelim!


Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Uygun Fiyatlı Web Siteleri İçin
Hemen Tıkla, İndirimleri Kaçırma
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder