Dijital Sigortacılık

Sigorta ve Siber Güvenlik: Dijital Risklere Karşı Korunma Yöntemleri

Buse Tot Görseli
Buse Tot
12.03.2024
Sigorta ve Siber Güvenlik: Dijital Risklere Karşı Korunma Yöntemleri Görseli
Buse Tot Görseli
Buse Tot
12.03.2024

Günümüzde dijital dünyanın her alanda yer almasıyla birlikte siber güvenlik ve dijital riskler önemli bir hale gelmiştir. Özellikle şirketler müşteri bilgilerini, finansal verilerini, şirket içi operasyonlarını ve çalışan bilgileri gibi hassas verileri koruma ihtiyacıyla karşı karşıyadır. 

Bu blog yazısında dijital risklere karşı korunma yöntemlerini keşfedeceğiz.


Siber Güvenlik Sigortası

Siber Güvenlik Sigortası bireylerin ve şirketlerin dijital risklere karşı korunmasının etkili bir yoludur. Herhangi bir siber saldırı sonucu yaşanan veri ihlallerinde ortaya çıkan maddi ve manevi kayıplar, saldırı kaynaklı yaşanan iş kesintilerinin neden olduğu maddi kayıplar için koruma sağlar. Yaşanan durumun en az zararla atlatılabilmesi için bir kriz yönetim planı oluşturur. Bunlara ek olarak siber güvenlik danışmanlığı ve çalışanlara verilecek eğitimler ile potansiyel riskler belirlenerek, bu risklere uygun siber güvenlik önlemleri alınır. 


Güvenlik Yazılım ve Donanımları

Bilgisayarınıza ve diğer cihazlarınıza güvenlik yazılımları yükleyerek dijital risklere karşı önlem alabilirsiniz. Bunun için antivirüs programları ve güvenlik duvarları gibi yazılımlardan yararlanabiliriz. Yazılımlarınızı güncel tutarak ve tespit ettiğiniz güvenlik açıklarını kapatarak verilerinizi sağlıklı bir şekilde korumanız mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Dijital Sigorta, Güvenlik ve Dijital Pazarlama


Çalışan Eğitimi

Bir çok siber saldırı, işletmede çalışan kişilerin güvenlik önlemlerini ihmal etmesinden kaynaklanmaktadır. Çalışanlara sürekli eğitimler verilmeli ve güçlü bir iç güvenlik sistemi oluşturulmalıdır.


Veri Yedekleme

Verilerinizi düzenli olarak yedekleyerek olası veri kayıplarının önüne geçebilirsiniz. Siber saldırılara ek olarak bu cihazlarınızın bozulması ya da çalınması gibi durumlarda sizi koruyacaktır. Verilerinizi yedeklemek için harici diskler kullanabilirsiniz fakat bu kısıtlı bir alan sağlayacaktır. Büyük verilerinizi yedeklemek için cloud depolama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu sayede çevrimiçi sunuculara yedeklenen verilerinize istediğiniz yerden erişebilirsiniz. Güvenli ve iyi bir şekilde şifrelenmiş cloud depolama kullanımı, verilerinizin gizliliğini korumak için etkili bir seçimdir. 


Güçlü Şifreler Kullanmak ve İki Adımlı Kimlik Doğrulama

Hesaplarınıza karmaşık ve benzersiz şifreler oluşturarak verilerinizin güvenliğini koruyabilirsiniz. Şifrelerinizi düzenli olarak güncellemek mevcut risklerin azalmasını sağlayacaktır. Hesaplarınıza ek bir güvenlik katmanı olarak iki adımlı kimlik doğrulama eklemek giriş esnasında doğrulama kodu veya onay mesajı gerektirdiği için önemli bir güvenlik duvarı oluşturmaktadır. Bu nedenle mutlaka hesaplarınızı ve verilerinizi korumak için bu adımları izlemelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Dijital Sigortacılıkta Güvenlik

Siber güvenliğin giderek önem kazandığı günümüzde dijital risklere karşı alınan önlemler sizi ve şirketinizi güvende tutacaktır.

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Özel Hizmetlerimizi
İnceleyin ve Hemen Teklif Alın!
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder