Dijital Pazarlama

Sigorta Sektöründe Dijital Pazarlama için 4 Başarı Yolu

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
03.08.2023
Sigorta Sektöründe Dijital Pazarlama için 4 Başarı Yolu Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
03.08.2023

Sigorta sektöründe şirketler artık sigortalıların sigortacı ile ilişkilerindeki önemini çok daha iyi kavramış durumda. Dijital dönüşümün sektöre getirdiği en belirgin etkilerden biri de budur.

Eskiden müşteri imzası bir söz olarak kabul edilirken, günümüzde müşteri tutumuna odaklanmak ise giderek önem kazanıyor. Bu yüzden sigorta şirketleri artık üründen ziyade müşteri ile ilişki kurmaya odaklanıyor. Şeffaf iletişime, zamanında hizmete, etkili çözümlere ve kişiselleştirilmiş içerik ve ürünlere odaklanarak müşteri deneyimini daha yüksek beklentilere uygun hale getirme konusunda çalışıyorlar ve kalite standartlarını yeniden tanımlıyorlar.

Dijital pazarlama ise sigorta sektöründe hedef kitle kazanmak için çeşitli online kanallarda oluşturulan basit ve akıcı bir yol yaratmaktadır. Hedef kitleyi kazanarak, bu kanallarda tüm gerekli bilgileri hızlı bir şekilde alabilir ve ardından kazanılan dönüşümlerle poliçe yenileme yapabilir.

Bu yazıda, müşterilerin dijital kanallardan çıkma süresini azaltmadan ve bağlılığı artıran 4 en iyi sigorta dijital pazarlama uygulamalarına bakacağız. Keyifli okumalar dileriz!


Sigorta Dijital Pazarlama Nedir?

Sigorta dijital pazarlaması, mevcut müşterilere ulaşmayı ve yeni müşteriler kazanmayı hedefleyerek dijital kanallardan (sosyal medya, arama motorları, e-posta, web siteleri, uygulamalar) gerçekleşen tüm pazarlama faaliyetlerini ifade eder. Aynı zamanda, sigortacıların çalışma şeklini ve şirketlerin genel işleyişini değiştiren çeşitli teknolojileri de kapsar. Örnek olarak; ürün ve süreçlerin dijitalleştirilmesi, online kanalların iletişim ve işlemler için kullanılması verilebilir. 

Dijital sigorta hizmetleri bazı ayırt edici özelliklere sahiptir. Bunları şöyle sıralayabiliriz: 

 • Yenilikçi müşteri odaklı yaklaşım,
 • Kapsamlı bir dijital kanal varlığı,
 • Fiyatlandırma, risk değerlendirmesi ve hasar yönetiminin açık ve bağlantılı yazılım platformları aracılığıyla yapılmasını sağlayan bir sigorta teknoloji ekosistemi.

Yeni teknolojilerin katkısı önemlidir, ancak sigorta dijital pazarlaması bunu benimseyen şirketlerin organizasyonunun her seviyesinde bir değişimle yüzleşmeleri durumunda etkili olur.


Sigorta Sektörü İçin Zorluklar ve Fırsatlar

Sigorta sektöründe dijital pazarlamanın hem yaratıcı hem de arayüzsel bir işlevi vardır:

 • Değerli içerik üretir ve iletişimi kolaylaştırır,
 • Potansiyel müşterileri üretir ve nitelendirir,
 • Bütçe ve kaynakları optimize eder,
 • Hedef kitlelerin segmentasyonunu aşamalı olarak geliştirir,
 • Müşteri profillerini oluşturmak için verileri toplar, yönetir, düzenler ve yorumlar,
 • Kişiselleştirmenin ileri düzey öğelerini içeren içerik stratejileri geliştirir,
 • Mesajları ilgili ve etkili hale getirmek için yaratıcılığı yönlendirir.


Sigorta Sektöründe Dijital Pazarlama Ne Tür Hedeflere İmkan Tanır?

Dijital pazarlama sayesinde sigortacılar işletmelerini dijital olarak dönüştürebilirler, böylece müşterilerle etkileşimler artık monotonlaşan bir iletişim kurmazlar. Sigorta dijital pazarlama stratejisinde, müşteriyle yapılan her etkileşimin bir çok önemli hedefe ulaşmak için planlandığı unutulmamalıdır:

 • Marka farkındalığını artırmak,
 • Kaliteli müşteri potansiyeli oluşturmak,
 • Daha iyi müşteri deneyimi sağlamak,
 • Müşteri katılımını artırmak,
 • Veri gizliliğini korumak,
 • Güven ilişkisi kurmak.


Sigorta Sektörünün Dinamiklerini Yeniden Tanımlayan 4 En İyi Uygulama

Eğer poliçe sahiplerinin çoğu dijitalleşme nedeniyle şirket değiştireceklerini söylüyorsa ve daha kişiselleştirilmiş sigorta ürünleri bekliyorsa, başka alanlarda markalardan mükemmel dijital deneyimler alan müşterilerin, dijital yeteneklerin eksikliğini bu kadar kritik olarak görmeleri ve bu durumun sadece belirli bir noktadaki bir tek değişim değil, tüm iletişimin başarısını tehdit etmesi çok rahat tahmin edilebilir. İşte en iyi 4 dijital pazarlama uygulaması:


1- İletişimi Modernleştirmek

Sigorta alanında bile, süreçleri modernize etmek isteyen tüm şirketler için dijitalleşme artık zorunlu bir seçenektir. Müşteriler artık şirketlerle etkileşimde bulunduklarında, ilgili, kişiselleştirilmiş ve etkili iletişim beklerler.

Her etkileşim, müşteriler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve istedikleri ürünü doğru yerde ve doğru zamanda sunmak için değerli veriler üretir. Etkileşimler ve bu etkileşimlerin oluşturduğu bilgi, değerli bir değer kaynağıdır. 


2- Hibrit Müşteri Deneyimi Oluşturmak

Sektör oyuncuları giderek hibrit bir müşteri deneyimi modeline doğru ilerliyor, yani çevrim dışı ve yüz yüze temas fırsatları farklı aşamalarda çevrimiçi fırsatlarla değişiyor.

Bu senaryoda, sigorta dijital pazarlama hem pazarlama hunisinin üst ucunda potansiyel müşteri oluşturmak ve nitelendirmek için hem de işlem tamamlandıktan sonra acentelerin ilişkiyi sürekli olarak geliştirmelerine yardımcı olmak için etkili bir şekilde çalışır. Geleneksel yüz yüze iletişim yöntemleri (telefonla dahil) dijital kanallar ve kişiselleştirilmiş videolar gibi etkileşimli formatlarla uyumlu bir şekilde kullanılır.

Sigortacılıkta dijital pazarlamanın amacı, ürün özelliklerinin bir tanımını iletmek değil (bu, en iyi ihtimalle niteliksiz talepleri çekmek için genel teklifler oluşturmak için yeterli olurdu), çevrimiçi ve mobil platformları kullanarak daha zengin özellikli deneyimler oluşturmaya yardımcı olmaktır.


3- Omnichannel ve Kişiselleştirmeye Odaklanmak

Hibrit müşteri deneyimi, şirketin bir omnichannel yaklaşım benimsemesi durumunda daha da etkili hale gelir. Sigorta şirketleri, müşterilerin en sık kullandığı kanallarda mesajlarını yayınlamak ve her platformun güçlü yönlerine ve özelliklerine göre bunları özelleştirmek için kullanabilirler ve böylece kesintisiz bağlantı sunabilirler.

Farklı iletişim yönetimi kapasitelerine sahip her acente veya sigortacı, çoklu temas noktaları aracılığıyla uzaktan veya yüz yüze etkileşime girebilir. Bu bağlamda, omnichannel, sigorta dijital pazarlamasında kaçınılmaz evrimidir.

İş rutinlerine etkileri anında görülür. Tıklanan şubeler, sürekli sorularla yüklenen müşteri hizmetleri, müşteriyi boğan büyük miktarda, hala çoğunlukla kağıt formda olan belgeler, dijital pazarlama ile geliştirilebilir. Ancak, basitleştirilmesi gereken süreçler ve daha hızlı, daha esnek, erişilebilir ve basit hizmetlerin sunulması için gerçekleştirilmesi gereken faaliyetler o kadar çok ve karmaşıktır ki, daha fazla organizasyon, dijital pazarlamanın çeşitli yönlerini yönetmek için uzmanlık sağlayabilen yetkili birileriyle çalışmayı tercih etmektir.

Dijital pazarlama taktikleri ve araçları sayesinde sigortacılar, müşterilerin bireysel ihtiyaçlarını ve tercihlerini dinlediklerini ve anladıklarını somut bir şekilde gösterebilirler. Ayrıca, veri tabanından elde edilen bilgilerle, şirketler henüz ifade edilmemiş ihtiyaçlar hakkında daha doğru varsayımlar yapabilir ve bunları kişisel teklifler olarak sunabilirler. Ve kişiselleştirme, perakende, enerji, eğlence ve diğer sektörlerde gördüğümüz gibi mevcut ilişkileri güçlendirmeye ve dönüşümlerin sayısını artırmaya çok şey katabilir.


4- Değerli İlişkiler Kurmak için Etkileşimli Deneyimi Geliştirmek

Sigorta, sürekli hizmet sunumu ile ilgili bir sektördür ve müşteri temas noktaları sık sık ödemeler, açıklama istekleri, poliçe yenilemeleri ve hasar işlemleriyle sınırlıdır. Kötü yönetilen bu iletişim fırsatları, açık ödemeleri, idari gecikmeleri ve sürekli çağrı merkezi aramalarına dönüşebilir.

Şirketin dijital dönüşümü, müşterilere daha iyi hizmet sunmak için acenteler, sigortacılar ve tüm şirketlerin katkıda bulunabileceği birçok yeni beceri ve strateji gerektirir. Bu, özellikle sigorta dijital pazarlama stratejilerinin uygulanması için geçerlidir. Kitle pazarlama ve yüksek trafikli iletişim biçimleri yerine, belirli müşteri segmentlerine odaklanmaya, kişiselleştirmeye ve daha iyi ilişkiler kurmaya dayalı yeni bir yaklaşım benimsemek gerekmektedir. Dijital pazarlamanın uzmanları ile çalışarak tüm bunların sizin için planlanmasını istiyorsanız hemen AcerCrea’dan teklif alın!

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Özel Hizmetlerimizi
İnceleyin ve Hemen Teklif Alın!
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder