İş Geliştirme

Sigorta Acentelerinin Müşteri İletişimini İyileştirmesinin 7 Yolu

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
11.04.2023
Sigorta Acentelerinin Müşteri İletişimini İyileştirmesinin 7 Yolu Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
11.04.2023

İletişim, bir sigorta acentesinin merkezinde yer almaktadır. Müşteriler ve sigortacılar ile etkileşimde bulunmanın, üretkenliği artırmanın ve şirket süreçlerini iyileştirmenin hayati bir parçasıdır.

İletişim aynı zamanda müşteri sadakati yaratmak daha büyük bir amaca hizmet etmektedir. Bir sigorta şirketinin ya da acentelerinin sorunsuz şekilde süreçleri yürütmeyi sağlamanın yanı sıra müşteri sadakati oluşturmaya, sürdürmeye ve artırmaya yardımcı olabilir. 

Sigorta acentelerinin müşterilerle iletişimlerini ve sonuç olarak müşteri ilişkilerini geliştirmelerinin birkaç yolu vardır. Bu yolları aşağıda sıraladık, okumaya devam edin!


Sigorta Acenteleri Müşterilerle İletişimi Nasıl İyileştirir? 

Sigorta acenteleri, müşterilerle etkileşim kurmanın önemli bir parçasıdır. İyi bir iletişim, müşteri memnuniyetini artırır ve acentenin işini büyütür. Aşağıdaki yollarla sigorta acenteleri müşterilerle iletişimi iyileştirebilir:

1- Deneyimi Basitleştirmek:

Müşterileri daha iyi anlayabilecek ve onlara hizmet edebilecek bir web sitesi oluşturun. Müşteriler bir web sitesinde aradıklarını kolayca bulamadıklarında, başka bir yerde yardım aramaları muhtemeldir. Müşteriler için öncelikli olarak verimli bir deneyim sağlamak için işleri basitleştirin. 

Hizmetiniz, işi yönlendirmek ve müşterileri memnun etmek için kişiselleştirilmiş deneyimlere izin vermelidir. Müşterileri nasıl önemsediğiniz ve onlarla empati kurduğunuz, fark yaratabilir. Hedef kitlenizin yanı sıra ailelerinin de hayatlarını kolaylaştırmak için teknolojik araçlar kullanabilirsiniz.


2- İletişimi Kolaylaştırmak:

E-postalar, telefon görüşmeleri, SMS gibi müşterilerle iletişim kurmanın çeşitli yolları vardır. İletişim anahtar olsa da, etkili iletişim ile aşırı iletişim arasındaki farkı anlamak çok önemlidir.

Müşterilere gönderilen birçok e-posta, işinizin zirvesinde olduğunuzu ve sigorta ihtiyaçlarını anladığınızı gösterebilir, ancak bu aynı zamanda bunaltıcı da olabilir. E-postalarınızın müşterilerin gelen kutularında kaybolmaması önemlidir çünkü bunların ilgi çekmesi gerekir. 


3- Müşterilerinizle Bağlantı Kurmak:

Hiç kimse tekrarlayan sigorta formlarını doldurmaktan hoşlanmaz. Müşteriler için bir iletişim platformu tasarlayarak sigorta kapsamına girmeyi kolay ve hatta keyifli hale getirebilirsiniz. Sitenizde konuşma soruları soran bir chatbot uygulamayı düşünebilirsiniz. Müşteriler için neyin önemli olduğunu ve gelecek için planlarının ne olduğunu anlamak, kalıcı ilişkiler kurabilir.

Müşteri deneyimi, markayla tek bir etkileşimden ibaret değildir. Müşterilerin şirketle nasıl bağlantı kurarlarsa kursunlar memnun kalmaları için uyumlu bir deneyim yaratmak gerekir. Müşteri hizmetleri bir ekip çalışmasıdır ve her iletişim noktası, müşterilere yardımcı olacak araçlarla donatılmalıdır. 

Tutarlı bir deneyim; müşteriler, şirketinizle nasıl iletişim kurarsa kursun, onlara her zaman aynı ve yüksek kaliteli deneyimin sunulması anlamına gelmektedir

İlginizi çekebilir: Sigorta Sektöründe Müşteri Deneyimi Nedir?


4- Müşterilere Yeterli Zaman Ayırmak:

Müşterilerin sorularını evlerinin rahatlığında sormaları giderek daha önemli hale geliyor. Sigortacılar müsait olmalı ve bu sorulara zaman ayırıp uygun olmalıdır.

Yazılı bir iletişim hattı sunmak faydalı olabilir. Bazı programlar, bir müşterinin hesabıyla ilgili belirli soruların yanı sıra genel sigorta sorularını bile yanıtlayabilir ve müşterilere bir sonraki ödemelerinin ne zaman yapılacağını bilmekten bakiyeleri kontrol etmeye ve belgeleri almaya kadar her konuda yardımcı olabilir. Artık insanlar, bilgilerine dünyanın her yerinden 7/24 ulaşabilmek istiyorlar. Bu nedenle yeterli zamanı ayırabilmek için online bir iletişim seçeneği sağlanabilir. 


5- Doğru Araçları Sağlamak:

Müşteriler, ihtiyaç duydukları sigortaya sahip olurken sigorta primlerini mümkün olduğunca düşük tutmak istemektedir. Müşterilerin isteklerine göre programlar oluşturup bu bilgileri daha düşük primler için teşvikler geliştirmek için kullanabilirsiniz. Müşterilerinize kendi kendine verimlilik için araçlar vererek bağlılığınızı gösterebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse anketler çok şey ortaya çıkarabilir ve müşterilerinizin ne istediğini görmek için harika bir fark yaratabilir. Bir sorun için işe yarayabileceğini düşündüğünüz bir şey yerine, daha da iyi bir çözüm bulmak için aktif dinleme alıştırması yapmak oldukça etkili bir çözümdür.


6- Özelleştirmeye İzin Vermek:

Her müşterinin her zaman sigortaya ihtiyacı olmayabilir. (Ör: seyahat sigortası)  Müşterilerin yalnızca ihtiyaç duyduklarında sigorta için ödeme yapmasına izin veren poliçeler sunabilirsiniz. Bu çözüm birçok kişi için popüler olarak görülmektedir. Bir hizmetin her zaman kolayca güncellenebilmesi, uzmanlaşmanın ve belirli müşteri grupları için benzersiz çözümler bulmanın bir öncelik olduğunu gösterir .


7- Basit, Sade ve Anlaşılır Konuşmak:

Çoğu sigorta acentesinin güçlü kişisel iletişim becerilerine sahip olduğunu biliyoruz, ancak mesajları yazılı bir formatta iletme becerileri genellikle eksik olabilir. Sıklıkla gördüğümüz sorunlardan biri, iletişiminizi gereğinden fazla jargona tabi tutmaktır. Çok fazla sektörden terminoloji kullanmak, genellikle bir kitleyi uzmanlığınızla etkileme girişimidir.

Ancak daha etkileyici olan kavramlar sigorta eğitimi olmayan birinin anlamasına yardımcı olmayacaktır. Müşteriler bu terimleri benimsedikten sonra ise bilgiler bu şekilde viral hale gelebilir ve kârlılığınızı önemli ölçüde artırabilen artan bir iş ile sonuçlanabilir.

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Uygun Fiyatlı Web Siteleri İçin
Hemen Tıkla, İndirimleri Kaçırma
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder