Dijital Pazarlama

SEO Uyumlu İçerik/Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
06.12.2022
SEO Uyumlu İçerik/Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir? Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
06.12.2022

“İçerik kraldır” ifadesi, SEO ve dijital pazarlama işleri ile ilgilenen kişiler tarafından sıklıkla söylenmektedir. Web siteleri ve online ortamlardaki içeriklerin çok önemli bir yere sahip olduğu uzun zamandır bilinmektedir. 

Bu sebeple, bugünkü yazımızda özgün içerik yayınlanması gereken yerler, Google görünürlüğü ve metinlerde bulunması gereken unsurların SEO dostu içerik oluşturmanın temel parçaları olmasından bahsettik. 

Keyifli okumalar dileriz! 


SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO uyumlu içerik, arama motoru robotlarının web sitesinde gezinmesine ve web sitesini 

anlamasına yardımcı olacak şekilde oluşturulan bir içerik türüdür. 

SERP'lerde daha üst sıralarda yer almak için neye odaklanılacağını belirleyen çeşitli yönergeler ve sıralama faktörleri vardır.

Geçmişte, metinleri yalnızca anahtar kelimeler ile doldurarak arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alabilseniz de bu durum değişmiştir. Artık SEO uyumlu, kullanıcı dostu bir içerik stratejisi oluştururken gerçek kullanıcıları, onların beklentilerini ve ihtiyaçlarını düşünmelisiniz.


SERP Nedir?

SERP yani (Search Engine Results Page), arama motorlarında arattığımız bir anahtar kelime sonucunda karşımıza çıkan sonuç listesinin adına denmektedir. 


8 Adımda SEO Dostu Makale Nasıl Yazılır?

İçerik yazarken yazacağınız içeriklerin SEO dostu olması web siteniz ve Google, Bing, Yahoo arama motorlarında üst sıralara çıkmasındaki en büyük etkenlerden biri haline gelecektir. 8 adımda SEO dostu makale yazmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz: 

1.Araştırma Yapın

Araştırma yapmak her zaman ilk adımdır. Araştırmanız gereken konu derinliği, içerik oluşturma sürecinde hangi aşamada olduğuna ve amaçlarınıza bağlıdır. SEO uyumlu bir makale yazmak için konu araştırması ve anahtar kelime araştırması yapılması gereken en temel maddelerdendir. 

Bir konu veya anahtar kelime için sıralamaya girip giremeyeceğinizi ve hedef kitlenizle bağlantı kurup kuramayacağını anlamanıza yardımcı olurlar. 

Hedef kitlenizin belirli bir konuyu arayacağını düşündüğünüzde, ilgili anahtar kelimelere bakabilirsiniz. Ele almak istediğiniz anahtar kelimeleri belirledikten sonra, Google'ın ilk sayfalarında en üst sıralarda yer alan makaleleri inceleyebilir ve kullanılan yapı, stil ve stratejileri belirleyebilirsiniz. 


2. İçerik Yapısı Oluşturun

İçerik yazmaya başlamadan önce hem kendiniz hem de içerikleri okuyacak kişiler için içerikte bulunacaklar hakkında bir taslak oluşturmalısınız. Bu taslakta gönderinin yapısını oluştururken iyi bir okuyucu deneyimi kazanabilmek için başlıkları, ana anahtar kelimeleri ve madde işaretlerini unutmamalısınız.

1.adımda okuduğunuz bloglardan ve makalelerden potansiyel yapının nasıl olması gerektiği hakkında fikir edinebilirsiniz. İçerik yapısının ve başlıkların mantıklı olduğundan emin olun. Örneğin, her sayfada bir H1 etiketi vardır. Bu sayfa başlığıdır. Bu blogdaki H1 etiketi “SEO Uyumlu İçerik Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir” şeklindedir. H2'ler ise alt başlıklardır ve her zaman gönderinin ana temasını destekler (H1'de). H3 ise H2'leri destekler. Bu yazıdaki “SERP Nedir?", bir H3 alt başlığıdır. 

Google, olumlu bir kullanıcı deneyimi için takip edilmesi kolay net bir yapı aramaktadır. Kullanıcılar içeriğinizi kafa karıştırıcı bulursa veya başka sayfalarda gezinip geri dönmezlerse, Google bunu fark eder ve insanları gönderinize yönlendirmez.

Dikkate alınması gereken başka bir şey ise: başlıklarda bulunan anahtar kelimelerdir. Onları mutlaka eklemeniz gerekmektedir. 

Ayrıca blog uzunluğu da oldukça önemlidir. İdeal uzunluk hakkında bir fikir edinmek için aynı konulardaki yüksek hacimli makalelerin uzunluğunu kontrol edebilirsiniz. Bu konuda Clearscope veya MarketMuse gibi araçlar, rekabeti analizi yapmak ve başarılı faydalı bir taslak oluşturmak için tercih edilebilir. 


3.Meta Başlığınızı Optimize Edin

Meta başlık, Google'da görünen başlıktır. Bu, Google'ın gönderinizi sıralamak için kullandığı parametrelerden biridir, bu nedenle anahtar kelimenizi doğru kullandığınızdan emin olmalısınız. Meta başlık yaklaşık olarak 60 karakter olmalıdır yoksa devamı görünmeyebilir.

Meta başlığına ek olarak, bir sıralama faktörü olmasa da meta açıklamaları da önemlidir. Bu açıklamalar, başlığın altındaki açıklamalardır ve (yaklaşık 150-160 karakter) makalenizin bir özetidir. Google arama sonuçları sayfası, arama yapanların içeriğinizin sorgularına veya sorularına yanıt verip vermediğini anlamalarına yardımcı olur. İçerik parçası için tanımladığınız hedef anahtar kelimeleri ekleyerek meta etiketinizi optimize etmek etmeniz gerekmektedir.

Okuyucular meta açıklamaya bakar ve anahtar kelimeleri görürler. Bu yüzden açıklamayı ilgi çekici yaparak onları sitenize çekebilirsiniz. Google meta açıklamayı değiştirebilir, ancak görüntülenmesi durumunda meta açıklamanın sonuna dikkat çekici bir mesaj eklemek iyi olabilir, bu sayede arama yapanların tıklamalarını ve zamanla daha iyi bir sıralamaya katkıda bulunmalarını sağlayabilir. .


4.Linklemeler Yapın

Web sitenizde yazdığınız makale veya bloglarla ilgili başka içerik veya sayfalar mı var? Onlara link vermeniz gerekmektedir aksi takdirde sıkıntılı durumlar olabilir. 

Bağlantı verdiğiniz kelimeler önemlidir. İçerikteki bağlantı metni, bağlantı verdiğiniz sayfada gösterilen anahtar kelimelerle aynıysa, Google'ın gözünde daha güçlü durumda olmaktadır. 

SEO'yu geliştirmek için dahili bağlantı:

Örneğin, AcerCrea’nın ana sayfasına bağlantı veriyorsak, “buraya tıklayın” yazmak yerine “AcerCrea” olarak bağlantı vermek daha iyidir. 

Bağlantınızın SEO'yu desteklediğinden emin olmak için ise bir harita geliştirebilir, hatta onu içerik yönetim sisteminize (CMS) dahil edebilirsiniz. Bu bağlantı türü, blog yazarlarının ve diğer web sitelerinin arama motoru sonuçlarını geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. 

SEO hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz “SEO Nedir, Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

5.Anahtar Kelimeler Kullanın

Anahtar kelimeleri etkili bir şekilde kullanmak, Google'a ve arama motorlarına neden bahsettiğinizi göstermektir. İçeriğinizi sadece anahtar kelimeler ile doldurmamalısınız. Okunabilirlik burada kilit noktadır. Belirli bir konu hakkında blog yazmayı bitirdiğinizde, geri dönüp tekrar okuyun ve mantıklı olup olmadığına, okumaktan keyif alıp almadığınıza bakın. Eğer imkanınız varsa yüksek sesle okuyup daha iyi bir şekilde optimize edebilirsiniz.


6.İçeriği Görselleştirin

Görüntü eklemek, mesajı iletmenize veya metninizi netleştirmenize yardımcı olabilir. Görseller, videolar ve diğer medya biçimleri, içeriği zenginleştirmenize ve hem SEO hem de kullanıcı odaklı hale getirmenize yardımcı olur. Ayrıca eklediğiniz resimleri kullanma hakkına sahip olmalısınız.


7.Medya Etiketleme ve Optimizasyon

Görselleri ve diğer medyaları kullanırken, bunları optimize ettiğinizden ve alternatif metin eklediğinizden emin olmanız gerekir. Bu, Google'ın görsel arama için görselleri sıralamasına yardımcı olur ve ayrıca sınırlı görme yetenekleri veya farklı engelleri/yetenekleri olan kullanıcılara yardımcı olur. Ekran okuyucular, kullanıcıya orada ne olduğunu bildirmek için alternatif metni okuyabilir. 


8.Sonuçların Takibi

Blogunuzu yayınladıktan sonra, pazar payınızı görmek için onu ve anahtar kelimelerinizi takip edin. Blogunuzu kaç kişinin okuduğunu, hangi anahtar kelimelerin işe yaradığını, geri gelip gelmediklerini, bağlantıları tıklayıp tıklamadıklarını görün. Ayrıca, blog gönderinizin sıralamasını aydan aya ve yıldan yıla ne kadar organik trafik aldığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bu yazımızda anlattıklarımız size karmaşık geliyorsa eğer AcerCrea’nın dijital pazarlama danışmanlık desteği ile kolayca halledebilirsiniz. Dijital pazarlama danışmanlığının ne olduğu ile ilgili bir fikir edinmek isterseniz “Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. 

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Özel Hizmetlerimizi
İnceleyin ve Hemen Teklif Alın!
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder