Dijital Pazarlama

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
26.11.2022
SEO Nedir, Nasıl Yapılır? Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
26.11.2022

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

Dijital pazarlama yöntemleri içerisindeki en büyük rollerden birini üstlenen SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), bir web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmek yani SERP (arama sonuç sayfası) konumunun iyileşmesi, sitenin organik trafiğini artırmak ve siteyi ziyaret eden kullanıcılarına harika bir kullanıcı deneyimi yaşatmak için yapılan stratejik ve teknik çalışmaların bütünü olarak adlandırılabilir. 


SEO’nun Açılımı Nedir?

Türkçede arama motoru optimizasyonu olarak kullandığımız dijital pazarlama terimi SEO’nun açılımı “search engine optimization” dur. 


SEO’nun Önemi Nedir?

SEO çalışmaları, sadece arama motorlarındaki görünürlüğü yükseltmek için değil mevcuttaki kullanıcılara daha güvenilir bir ortam yaratmak için de yapılmaktadır. SEO yapılarak internet siteleri, e-ticaret platformları ve bloglar için birçok kullanıcı ile etkileşimde kalınmaktadır. Dijital dünyada yer almak isteyen marka ve şirketlerin, profesyonel SEO çalışmaları yapmak istemelerinin en önemli sebeplerinden birisi de fazladan bir bütçe ayırmayarak organik bir şekilde takipçileri kazanabilme istekleridir. Çünkü markaların arama motorlarındaki sıralamaları, fiziki olarak ziyaret edilme zamanında hem daha fazla güvenle gelinmesini hem de mevcut ve potansiyel müşterileriniz için daha güçlü bir görünüm kazandırılmasını sağlar.

Google SEO Nasıl Yapılır?

SEO (Search Engine Optimization) çalışmaları gerçekleştirilirken daha kaliteli sonuçlar elde edebilmek ve daha çabuk verim alabilmek için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. 

 • Özgün, okunabilir ve kaliteli içerikler oluşturmanız SEO çalışmalarının önemli noktalarından birisidir. Bu şekilde bir web siteniz yok ise arama motorlarındaki yerinizi almanız bir hayli zor olacaktır. 
 • Site içi SEO çalışmaları en etkili kısımdır diyebiliriz. Burada URL tercihleri, sayfa başlık etiketleri (title) ve açıklamaları, görsel kullanımı gibi detaylar incelenmektedir. Bu yüzden SEO çalışmalarınızı yaparken ilk başta site içi SEO ayarlarının yapılması gerekmektedir. 


Site İçi Optimizasyon (On page SEO) Nedir?

Site içi SEO, web sitelerindeki tüm sayfaların tüm detaylarına kadar optimize edilmesi ve arama motorlarına uygun içerikler ile güçlendirilmesidir. Bu çalışmaları yaparak arama motorlarından daha fazla organik trafik alabilirsiniz.

 • SEO (search engine optimization) çalışmalarının bir diğer aşaması da site dışı SEO (off-page SEO) çalışmalarıdır. Site içinde yapılması gereken çalışmaları tamamladıktan sonra site dışı optimizasyon çalışmalarını gerçekleştirebilirsiniz.


Site Dışı Optimizasyon Nedir?

Site dışı SEO (off-page SEO) çalışmaları, web sitenizin dışında yaptığınız SEO çalışmaları olarak adlandırılmaktadır. Sosyal medya platformlarında paylaştığınız içerikler, backlinkler, Google Ads reklamları, e-posta, SMS pazarlama, video reklamları ve yeniden pazarlama (remarketing) gibi çalışmalar site dışı optimizasyon için yapılmaktadır.


 • SEO çalışması yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de web sitenizdeki teknik çalışmalar ve teknik yapı ile ilgili olan Teknik SEO’dur. Teknik SEO çalışmalarını yaparken web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığına, kullanıcı dostu URL’ler olmasına, bozuk bağlantıların olmamasına ve web sitenizin hızına dikkat etmeniz gerekmektedir.


 • Eğer markanız global çalışmalar yapıyor ise çalışmalar yaparken uluslararası SEO stratejilerini uygulamalısınız. Uluslararası SEO çalışmaları yapmak için öncelikle hedef kitlenizi tanımalı, hedef dili belirlemeli, hedef bölge seçmeli ve rakiplerinizi analiz etmelisiniz. Aynı zamanda doğru anahtar kelime seçimleri ile birlikte site içi ve site dışı seo çalışmalarınızı da ilerletmelisiniz.


 • Web sitelerinin performansını düşürmeye yönelik yapılan çalışmalara negatif SEO adı verilmektedir. Kötü niyetli olan kişilerin web sitenize saldırıda bulunmalarını engellemek için negatif SEO kontrolü yapmanız gerekmektedir.


SEO ve SEM: Arasındaki Fark Nedir?

Arama motoru optimizasyonu olan SEO’nun SEM’den en büyük farkı ücretsiz olmasıdır. SEM (Search Engine Marketing) yani olarak Arama Motoru Pazarlaması belirli bir bütçe ile verilen reklamları kapsarken SEO çalışmaları, anahtar kelimeler ile birlikte organik bir şekilde verimliliği artırmaktadır.


Arama Motoru Optimizasyonu Türleri Nelerdir? (SEO Çeşitleri Nelerdir?)

Arama motorları optimizasyonu çeşitleri genel olarak site içi (on-page) ve site dışı (off-page) olmak üzere 2 farklı grupta incelenmektedir. Bir web sitesine sahip olan kişiler arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için SEO çalışmaları yapmaktadırlar. Bu sayede daha büyük kitlelere ulaşılmaktadır.

Ayrıca bazı kitlelerce arama motoru optimizasyonu daha detaylı olarak çeşitlendirilir:

 • Mobil SEO
 • Semantik SEO
 • Yerel SEO
 • Blackhat SEO
 • Görsel SEO
 • Site İçi SEO (On Page)
 • Site Dışı SEO (Off Page)


SEO Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

SEO danışmanlığı, web sitelerinin internetteki tüm arama motorlarındaki sıralamalarını yükseltmek için yapılan çalışmaları yürütmek olarak adlandırılabilir. Bu danışmanlığı ajanslardan alabileceğiniz gibi bireysel olarak çalışan SEO danışmanlarından da alabilirsiniz.

SEO danışmanlığı yapılırken markanız için sadece sizi yönlendiren yerler bulunurken bazı danışmanlar da belirlemiş oldukları stratejileri uygulayarak sizin yerinize profesyonel SEO çalışmalarını gerçekleştirilebilmektedir. 


Neden SEO Danışmanlığı Almalıyım?

Eğer daha önce SEO hakkında bir çalışma yapmadıysanız ya da bir tecrübeniz yok ise yanlış uygulamalar yapmak yerine danışmanlık hizmeti almanız sizi en doğru hamleler sayesinde başarıya ulaştıracaktır. Yaptığınız yanlış uygulamalar web sitenizin SEO değerini düşürme ihtimalini barındırmaktadır.


SEO Danışmanlığından Ne Kadar Sürede Sonuç Alınır?

SEO danışmanlığı hizmeti alan birçok marka ve işletmenin en çok merak ettiği sorulardan birisi de bu danışmanlık hizmetlerinden ne kadar sürede sonuç alabilecekleridir. 

SEO çalışmalarının sonuçlarını görmek zaman ve sabır gerektirmektedir bu nedenle hizmet almadan önce uzun vadeli bir süreç olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Dijital pazarlama çalışmaları yapmak isteyen işletmeler için hazırladığımız SEO Nedir, Nasıl Yapılır? adlı bu yazımızda sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler verdik. Sigorta acentenizin dijital pazarlama çalışmalarını sigorta sektöründe tecrübeli olan AcerCrea’nın SEO danışmanlığı hizmetini hemen uygulamak için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Özel Hizmetlerimizi
İnceleyin ve Hemen Teklif Alın!
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder