Tasarım

Kaliteli Bir Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
09.12.2022
Kaliteli Bir Web Sitesi Nasıl Olmalı? Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
09.12.2022

Yeni bir web sitesi kurmak ya da web mevcut sitenizi yenilemek istiyorsanız bu içerik tam size göre!

Bir web sitesini harika yapan pek çok özellik vardır, ancak en önemlilerinden bazıları şunlardır:


Aranan Bilgilere Kolaylıkla Ulaşılabilmeli

Evet, kaliteli bir web sitesi için net ve sezgisel bir gezinmeye sahip olmak çok önemlidir. 

 • Kullanıcıların aradıkları bilgileri kolayca bulmalarını sağlamalıdır, bu da web sitesindeki genel deneyimlerini iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. 
 • İyi tasarlanmış bir web sitesinde gezinme, kullanıcıları web sitesinin ilgili sayfalarına veya bölümlerine yönlendiren açık etiketler ve bağlantılarla mantıklı ve hiyerarşik bir şekilde düzenlenmiş olmalıdır. 
 • Ayrıca, sitenin neresinde olurlarsa olsunlar, kullanıcıların yollarını kolayca bulabilmeleri için web sitesinin tüm sayfalarında tutarlı olmalıdır. 
 • Ek olarak, iyi bir navigasyon olmalı yani duyarlı olmalı ve farklı cihazlarda düzgün çalışmalıdır, böylece kullanıcılar web sitesine nasıl erişirlerse erişsinler ihtiyaç duydukları bilgilere kolayca ulaşabilirler.


Temiz ve Modern Bir Tasarıma Sahip Olmalı

 • Temiz ve modern bir tasarıma sahip olmak, harika bir web sitesinin bir diğer önemli özelliğidir. 
 • Görsel olarak çekici bir tasarım, genel kullanıcı deneyimini (UX) iyileştirmeye ve web sitesini daha davetkar, ilgi çekici hale getirmeye yardımcı olabilir. 
 • Temiz ve modern bir tasarım, içeriğin okunmasını ve taranmasını kolaylaştırmak için net bir bilgi hiyerarşisi ve iyi bir boşluk kullanımı ile görsel olarak dengelenmelidir. 


Kullanıcı Deneyimi (UX - User Experience) Nedir?

Kullanıcı deneyimi yani UX, en özet haliyle kullanıcı deneyimi tasarımı yapmak anlamına gelmektedir. Örnek verecek olursak, bir web sitesini ziyaret eden kullanıcıların ürün ve hizmetleri incelerken hem tüm site bileşenlerini kullanması hem de ziyaret etme amacına ulaşması başarılı bir kullanıcı deneyimi olduğu anlamına gelmektedir. 

Web Sitesinin Yükleme Süresi Hızlı Olmalı

Hızlı yükleme süreleri harika bir web sitesi için çok önemlidir.

 • Bir web sitesinin yüklenmesi çok uzun sürerse, kullanıcılar hayal kırıklığına uğrayabilir ve aradıkları bilgilere erişme şansı bulamadan siteyi terk edebilir. Bu, web sitesi sahibi için fırsat ve gelir kayıplarına neden olabilir. 
 • Yükleme sürelerini iyileştirmek için web sitelerindeki görsellerin, videoların, belgelerin boyutu ve siteyi oluşturmak için kullanılan kod ve diğer öğeler optimize edilmelidir. 
 • Web sitesinin içeriğini birden fazla sunucuya dağıtmak için bir içerik dağıtım ağı (CDN) kullanılabilir, bu da web sitesinin yüklenmesi için gereken süreyi azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, web sitesi sahipleri, web sitelerinin yüklenme sürelerini düzenli olarak takip etmeli ve gerektiğinde iyileştirmeler yapmalıdır. 


Web Sitesi Mobil Uyumlu Olmalı

Duyarlı (responsive) bir tasarıma sahip olmak, kaliteli bir web sitesi için çok önemlidir. 

Akıllı telefon ve tabletlerinden internete giren insanların sayısının artmasıyla birlikte, bir web sitesinin bu cihazlarda iyi çalışması önemlidir. 

Duyarlı (Responsive) Web Tasarım Nedir?

Duyarlı tasarım, bir web sitesinin düzenini ve işlevselliğini, erişilen cihazın ekran boyutuna ve diğer özelliklerine uyacak şekilde otomatik olarak ayarlanmasıdır. Bu, kullanıcıların kullandıkları cihazdan bağımsız olarak tutarlı ve sorunsuz bir deneyim yaşamalarını sağlar. 

Ayrıca, Google ve diğer arama motorları artık mobil uyumlu tasarıma sahip web sitelerini tercih ediyor, bu nedenle duyarlı bir tasarıma sahip olmak bir web sitesinin arama motoru sıralamalarını iyileştirmeye de yardımcı olabilmektedir.


Bir Web Sitesi Arama Motorlarında Optimize Edilmeli

Arama motorları için optimize edilmiş olmak kaliteli ve tercih edilen bir web sitesinin en önemli özelliklerinden birisidir. 

Bir web sitesi arama motorları için optimize edildiğinde; Google, Yahoo, Bing gibi arama motorlarının web sitesindeki içeriği bulmasını ve anlamasını kolaylaştıracak şekilde tasarlandığı ve yapılandırıldığı anlamına gelmektedir.

Bu durum web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarındaki görünürlüğünü artırmaya yardımcı olabilir, bu da kullanıcıların web sitesinin sunduğu bilgileri veya ürünleri ararken web sitesini bulma olasılığını artırmaktadır. 

Anahtar kelime araştırması, sayfa içi optimizasyon ve bağlantı oluşturma gibi çeşitli teknikler kullanabilir. Web sitelerinin arama motoru sonuçlarındaki performansını izlemek ve iyileştirmek için Google Search Console ve Google Analytics gibi araçları da kullanabilirler.

Web sitesi optimizasyonu için yapılan SEO faaliyetleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için “SEO Nedir, Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Hedef Kitleye Yönelik Bilgilendirici ve İlgi Çekici İçerik

Yüksek kaliteli içeriğe sahip olmak, kaliteli bir web sitesinin bir diğer önemli özelliğidir. Bir web sitesindeki içerikler hedef kitle için alakalı, bilgilendirici ve ilgi çekici olmalı ayrıca siteyi ziyaret eden kullanıcılara değer sağlamalıdır. 

 • Yüksek kaliteli içerik, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye, web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki görünürlüğünü artırmaya ve kullanıcıları sitede daha fazla zaman geçirmeye teşvik ederek daha fazla katılım ve dönüşüm sağlayabilir.
 • Kaliteli içerik oluşturmak için web sitesi sahipleri, hedef kitleleriyle alakalı doğru ve güncel bilgiler sağlamaya odaklanmalıdır. 
 • Ayrıca net ve ilgi çekici bir yazı stili kullanmalı, içeriklerini okunması ve taranması için sade bir görünüme sahip olmalıdır.
 • Web sitesi sahipleri, hedef kitleleri için alakalı ve ilgi çekici kalmasını sağlamak için içeriklerini düzenli olarak güncellemeli ve yenilemelidir.

Kullanıcıları Harekete Geçirici Mesaj Yer Almalı

Harekete geçirici mesaj, kullanıcılara bundan sonra ne yapmaları gerektiğini söyleyen bir talimat veya bilgilenmek istemektir. Bu, şirketle iletişim kurmak, bir satın alma işlemi yapmak, bir haber bültenine kayıt olmak, bir kılavuz indirmek veya web sitesi sahibinin kullanıcının gerçekleştirmesini istediği diğer herhangi bir işlem olabilir. 

Net ve belirgin bir harekete geçirici mesaja sahip olmak, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olabilir ve kullanıcıları istenen eylemi yapmaya teşvik ederek web sitesinin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilir. 

İyi bir harekete geçirici mesaj, eyleme geçirilebilir ve anlaşılması kolay olmalıdır. Ayrıca, kullanıcıların kolayca görebilmesi ve istenen işlemi yapabilmesi için sayfada belirgin ve görünür olmalıdır. Web sitesi sahipleri, kullanıcıları istenen eylemi yapmaya teşvik etmede etkili olduğundan emin olmak mesajları test ve optimize etmelidir.


Kullanıcılar Kolayca İletişim Kurabilmeli

Açık ve belirgin iletişim bilgilerine sahip olmak, bir sitedeki en önemli noktalardan birisidir. Kullanıcılara şirketle iletişim kurmaları için birden fazla yol sağlamak, kullanıcı deneyimini iyileştirmeye ve hedef kitlede güven oluşturmaya yardımcı olabilir. Ayrıca kullanıcılara herhangi bir soruları veya endişeleri varsa şirketle iletişime geçmenin kolay bir yolunu sunabilirsiniz. Bu durum sorunları çözmeye ve müşteri memnuniyetini artırmaya yardımcı olabilir. 

İyi bir iletişim bilgisi:

 • Şirketin adresini
 • Telefon numarasını
 • E-posta adresini içermelidir. 

Ayrıca, kullanıcıların şirketle kolayca iletişim kurabilmeleri için bir iletişim formu veya kullanımı kolay başka bir iletişim yöntemi de içerebilir.


Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Özel Hizmetlerimizi
İnceleyin ve Hemen Teklif Alın!
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder