Dijital Pazarlama

İçerik Pazarlaması (Content Marketing) Nedir?

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
30.11.2022
İçerik Pazarlaması (Content Marketing) Nedir? Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
30.11.2022

Son yıllarda dijital dünyaya olan ilginin çok net bir şekilde artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu artışta ise sosyal medya, içerik pazarlaması ve diğer internet platformlarına olan ilgi de oldukça yoğunlaşmıştır. Bu sebeple işletmeler ve kurumlar içerik pazarlamasına daha fazla yatırım yapmaya başladılar.

İçerik pazarlaması bu süreçte hedef kitle ve potansiyel müşterilere ulaşmak için en önemli araçlardan biri haline gelmiştir. İçerik pazarlama stratejileri ile üretilen içerikler şirketlerin daha hızlı büyümelerine ve yarattıkları marka imajının iyi bir izlenim kazanmasını sağlamaktadır. 

Bugünkü yazımızda sizlere içerik pazarlamasının türlerinden, aşamalarından, stratejilerinden ve bu konudaki önemli birçok noktaya değindik, keyifli okumalar dileriz.


İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması (content marketing), belli bir hedef kitleye yönelik sunulan içeriklere denmektedir. İçerik pazarlaması, hedef kitlenize bilgi sunmak için blog gönderileri, videolar, e-Kitaplar, teknoloji ve çözüm özetleri ve çeşitli diğer dijital içerikler gibi dijital varlıklar oluşturma ve dağıtma sürecidir.

İçerik pazarlaması, arama motoru optimizasyonu (SEO) başarısı için kritik öneme sahiptir. 

Çevrimiçi arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için sektörünüz, işiniz ve bilgileriniz hakkında ilgi çekici, yüksek kaliteli ve ayrıntılı içerik oluşturmak gerekmektedir.

Hedef kitleleri etkilemek, karlı müşteri davranışları çekmek ve oluşturmak için etkili, değerli ve sürekli içerik üretmeye ve dağıtmaya odaklanan bir pazarlama yaklaşımının adıdır.

İçerik Pazarlama Türleri Nelerdir?

Dijital pazarlamada en çok önem verilen alanlardan biri olan içerik pazarlama stratejilerini hazırlarken her içeriği uygun olduğu platforma göre uyarlamak gerekmektedir.

İçerik, kişilerle bağlantı ve etkileşim kurmanız için birçok alternatif yol sunar.. 

Kullandığınız içerik türü, size ve hedef kitlenize bağlıdır. Seçtiğiniz içerik türü, markanızla uyumluysa ve hedef kitleniz ona ilgi gösteriyorsa kullanmaya devam edebilirsiniz.

Dijital pazarlamada en çok kullanılan içerik stratejilerinin başında yazılı içerikler yani metin içerikleri gelmektedir. Metin içeriklerinin yanı sıra özellikle son yıllarda podcast gibi sesli içerikler de marka bilinirliği ve kullanıcılarla etkili iletişim kurabilmek için etkili bir içerik pazarlama stratejisi olmuştur. 

Bilinen içerik türlerini genel olarak aşağıdaki şekilde maddeleyebiliriz:

 • E-posta Türleri (Bültenler, Bilgilendirmeler)
 • Blog İçerikleri
 • Sosyal Medya Çalışmaları
 • Videolar
 • Anketler ve Testler
 • İnfografikler
 • Sunumlar
 • E-kitaplar
 • Ürün Tanıtımları


İçerik Pazarlamanın 4 Temel Amacı Nedir?

İçerik pazarlaması yaparken dört temel amaca göre içerik çalışmaları yapılmaktadır. Bu 4 temel amacı şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Müşterinin güvenini kazanmak,
 2. Müşteri bağlılığını sağlamak,
 3. Markanın bağlılığını oluşturmak,
 4. Yeni müşterilerin ilgisini çekebilmek.


Ayrıca hangi tarzda içerik üretirseniz üretin beş farklı aşama uygulamanız oldukça faydalı olacaktır. Bu aşamalar aşağıdaki gibidir: 

 1. İçeriğin bilgisini, hedef kitlesini, amacını ve bütün yapısını belirlemek,
 2. İçeriklerin belirlenen platformlarda dağıtılması,
 3. Analiz ederek içeriğin performansı ile ilgili kontroller yapılması,
 4. Üretimin devam etmesi,
 5. Tekrar aşaması.

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İçerik pazarlamasındaki en iyi yöntemlerden biri viral videolar oluşturmaktır. Viral videolar sosyal medyada beğenilirse kısa sürede viral olur. Bu nedenle marka, ürün veya hizmet organik bir şekilde tanıtılır. 

Eğlenceli ve faydalı sosyal medya içeriklerini paylaşmak da oldukça işe yaramaktadır. İçerik pazarlaması ile güçlü bir marka varlığı, maddi ve manevi değer ve itibar yaratılabilir. Ayrıca içerik pazarlaması ile organik trafiğiniz artış göstererek hedef kitlenize ulaşımınız kolaylaşır.

Bu da markaya kâr olarak geri döner. Potansiyel müşterileriniz şirketiniz hakkında konuşur ve içerik pazarlaması yoluyla "bağlantınızı" paylaşır. Böylece bir nevi tavsiye pazarlaması gerçekleşir.


İçerik Pazarlaması Neden Önemli?

İçerik pazarlamasında sonuçlar genellikle doğrudan ölçülemez veya görülemez. Elbette bu sonucu ölçmek için bazı göstergeler ve yöntemler vardır. Bu yöntemler genel olarak şu şekildedir:

 • Referans pazarlama, 
 • Farkındalık, 
 • Bahsetme, 
 • Departman otoritesi ve saygısı, 
 • Dolaylı müşteri dönüşleri ve dönüşümleri, 
 • Ekip uyumu, 
 • Web sitesi trafiği, 
 • Doğrudan müşteri dönüşümleri, talepler ve satışlar yoluyla artan tanınma.


Geleneksel pazarlama gibi, içerik pazarlaması da bir markaya kattığı sonuçları hemen göstermez. Başlangıçta, etki küçük görünebilir. Ancak içeriğiniz ve içerik odaklı bu yapı büyüdükçe veya çoğaldıkça içerik pazarlamanın faydaları da ivme kazanmaktadır. Hatta bazen kullanıcılar sizi terk edebilir. Ancak bu süreç düzenli bir şekilde devam ettiğinde kullanıcı dönüşümlerinde artış olduğunu göreceksiniz.


İçerik Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

İçerik planlama uzmanları, şirket içinde hazırlanan tüm yazılı ya da görsel içeriklerin her zaman akılda kalıcı ve ilgi çekici olması için standartlar oluşturmanın dışında bunları pazarlama stratejisine göre sunmaktan sorumlu uzman kişilerdir.

İçerik pazarlama uzmanları, üretilen içeriğin dijital pazarlama kampanyalarının genel hedeflerine uygun olmasını sağlamak için SEO ve dijital pazarlama uzmanları ile yakın işbirliği içinde çalışırlar.

İçerik pazarlama uzmanı rolleri, beceri ve deneyime dayalı olarak farklı varyasyonlara sahiptir. Bu roller şu şekildedir:

 • İçerik Pazarlama Müdürü veya İçerik Pazarlama Direktörü 
 • İçerik Pazarlama Uzmanı 
 • İçerik Pazarlamacı ve İçerik Pazarlama Uzmanı
 • İçerik Pazarlama Stratejisti 
 • İçerik Pazarlama Danışmanı


Geleneksel İçerik Pazarlama ile Dijital İçerik Pazarlamanın Arasındaki Farklar Nelerdir?

Geleneksel içerik pazarlamasında gerçekleştirilen iletişim marka ve müşteri arasında yapılırken dijital içerik pazarlamasındaki iletişim aksine aynı anda birden fazla kişiye ulaşabilmektedir. Bu sebeple dijital içerik pazarlaması geleneksel içerik pazarlamasına göre daha kapsamlı bir pazarlama metodudur. Bunun en büyük sebebi de istenilen her an her yerden kolaylıkla müşterilere ulaşılabilmesidir. 

Geleneksel dijital pazarlama ve dijital pazarlamanın arasındaki farkları daha detaylı öğrenmek isterseniz "Dijital Pazarlama ile Geleneksel Pazarlamanın Farkları" yazımızı okumalısınız.

Dijital pazarlamanın en önem verilen noktalarından biri olan içerik pazarlamasının detaylarından bahsettiğimiz bu içeriği umarız beğenmişsinizdir. Siz de eğer şirketinize özel hazırladığımız stratejiler ile içerik pazarlaması yaparak gelişmeler sağlamak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Uygun Fiyatlı Web Siteleri İçin
Hemen Tıkla, İndirimleri Kaçırma
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder