Teknoloji

Google Haritalar Nedir? Sigorta Acenteleri İçin Neden Önemlidir?

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
05.12.2022
Google Haritalar Nedir? Sigorta Acenteleri İçin Neden Önemlidir? Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
05.12.2022

“Google Maps nedir, ne işe yarar?” Sorusu Google Haritalar hesabı oluşturmak isteyenler tarafından sıklıkla arama motorlarında yerini almaktadır. Google Haritalar, dünyadaki tüm coğrafi bölgeler ve web siteleri hakkında ayrıntılı bilgi sağlayan web tabanlı bir hizmettir. 

Google Haritalar’ın geleneksel haritalardan farkı ise yol haritalarına ek olarak birçok yerin hem havadan hem de uydudan görüntülerini sunar. Ayrıca Google Haritalar, bazı şehirlerde araçlar ile çekilen fotoğraflardan oluşturulan sokak görüntülerini sunmaktadır. 


Google Haritalar Hangi Hizmetleri Sunar?

Google haritalar, belirli bir konumdan diğerine yolculuk yapmak isteyen yürüyüşçüler, bisikletçiler, araç sürücüleri ve toplu taşıma kullanıcıları için yol tarifleri sunmaktadır.

Google Haritalar’ın uygulama programı arayüzü (API), web sitesi yöneticilerinin Google Haritalar'ı emlak rehberi veya toplum hizmeti sayfası gibi kendi web sitelerine yerleştirmeleri imkanını sağlamaktadır.

 • Google Maps for Mobile ise, wifi ve hücresel ağlardan gelen verilerle birlikte mobil cihazın (varsa) Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) konumunu kullanan araç sürücüleri için konum hizmeti sunmaktadır.
 • Google Sokak Görünümü, kullanıcıların dünyadaki çeşitli şehirlerin yatay ve dikey panoramik sokak düzeyinde görüntülerini görüntülemesini ve bu görüntüler arasında gezinebilmelerini sağlamaktadır.
 • Ek bir hizmet olarak ise bu işe ilgili olan kişiler için mars ve gök görüntülerini sunmaktadır. 


Google Haritalar Ne İşe Yarar?

Sürücülerin, toplu taşıma kullanıcılarının ve yayaların, genelde bir yerden bir yere gitmek için bulundukları konuma göre en kısa sürede ve trafiğe uygun bir şekilde tercih edebilecekleri rota seçeneklerini ve bu rotalara ne kadar sürede ulaşabileceklerini hesaplamaktadır. Uygulama kullanıcıları kendilerine en uygun güzergahı seçerek en kısa sürede hedeflerine ulaşabilirler. 


Google Haritalar Nasıl Kullanılır?

Google Haritaları mobil cihazlardan ve bilgisayarlardan kulllanabilirsiniz. Bir yerden bir yere giderken Google Maps kullanmak istiyorsanız eğer bu kullanımı sizin için 8 adımda özetledik.


8 Adımda Google Maps Kullanımı

1.Adım: İlk önce Google Haritalar (Google Maps) uygulamasını açmanız gerekmektedir.

2.Adım: Ekrandaki arama çubuğundan bir yer arayın veya haritada orayı seçin.3.Adım: Sol alttaki yol tariflerine dokunun. (Hedefleri bile ekleyebilirsiniz.)

4.Adım: Hedef eklemek için sağ üst köşeye gitmeniz ve daha fazla öğesine dokunmanız ve ardından bir durak eklemeniz gerekir.

5.Adım: Aşağıdakilerden birini seçin:

 • Araç 
 • Toplu Taşıma
 • Yürüme
 • Yolculuk Hizmetleri (Uçak vb.)
 • Bisiklet ile


6.Adım: Başka rotalar mevcut ise haritada gri olarak gösterilecektir. Alternatif bir rotayı takip etmek için de gri çizgiye dokunabilirsiniz.


7.Adım: Rotayı başlatmak için Başla’ya dokunun.


8.Adım: Navigasyonu durdurmak veya iptal etmek için sağ alta gidin ve Çıkış’a dokunun.


Ayrıca sesli yol tariflerine bile erişebilirsiniz. Bu şekilde bir yere gittiğinizde sesli yol tarifleri ile araç kullanırken ekrana bakmazsınız ve daha iyi bir sürüş deneyimi yaşarsınız.


Google, Haritalar için Ücret Alıyor Mu?

Google Haritalar hizmeti için Google, herhangi bir ücret talebinde bulunmamaktadır. Google, hem işletme kaydını hem de haritaları ücretsiz olarak kullanıcılara sunmaktadır. Son zamanlarda bazı kişiler işletmeleri direkt olarak Google’dan aradıklarını söyleyerek para talebinde bulunmakta ve aksi takdirse hesaplarına zarar verebileceğini söylemekteler. Bu tarz durumlar ile karşı karşıya kaldığınızda Google ile iletişime geçip hemen bildirmeniz gerekmektedir. 


Google Haritalara Nasıl Yer Eklenir?

Google Maps’e Firma Ekleme Nasıl Yapılır? Bilinenlerin aksine Google Haritalar’a konum ve işletme eklemek aslında oldukça kolaydır. Web ve mobil cihazınızdan aşağıdaki adımlar ile kolayca ekleme yapabilirsiniz. 


Mobil Cihazlar ile Google Haritalar’a İşletme Eklemek

 1. Adım: Cihazınızda Google Maps’i açın
 2. Adım: Sol üstte gördüğünüz 3 çizgi ikonuna dokunun
 3. Adım: “Eksik bir yeri ekleyin” yazan yeri seçin
 4. Adım: Eklemek istediğiniz işletmenin adını ve ardından adresini girin
 5. Adım: İşletme kategorisini seçin
 6. Adım: İstenen bilgileri girin (Zorunlu değil)
 7. Adım: Sağ üstte yer alan “>” ikonuna dokunun ve işlem tamam!


Bilgisayar ile Google Haritalar’a 5 Adımda Yer Eklemek

 1. Adım: Tarayıcınıza ‘maps.google.com' yazıp aratın
 2. Adım: Arama bölümünün solundaki 3 çizgi ikonuna dokunun
 3. Adım: Eksik bir yeri ekleyin seçeneğine dokunun
 4. Adım: Aynı mobil sürümde olduğu gibi sizden istenen bilgileri (adres, işletme adı..) bilgilerini girin
 5. Adım: Sağ üstte yer alan “>” ikonuna dokunun ve işlem tamam!


Sigorta Acenteleri için Google Maps Neden Önemlidir?

Sigorta acentelerinin müşteri ziyaretlerine açık yerler olması sebebiyle Google Haritalar kullanması oldukça önemlidir. Google Map, aradığınız yerin nerede olduğunu size harita üzerinde gösterilmesini sağlar. Bu, hem internet kullanıcıları hem de işletme sahipleri açısından oldukça önemlidir. Pazarlama sektöründe yer alıyorsanız ve daha çok müşteriye ulaşmak istiyorsanız, o zaman sizin de Google haritalarına ihtiyacınız olacak.


Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Uygun Fiyatlı Web Siteleri İçin
Hemen Tıkla, İndirimleri Kaçırma
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder