Dijital Pazarlama

Google ADS Kampanya Türleri Nelerdir?

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
25.11.2022
Google ADS Kampanya Türleri Nelerdir? Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
25.11.2022

Google Ads ile birlikte reklam vermek istediğiniz içeriğin anahtar kelimelerini en iyi şekilde optimize ederek konu ile alakalı tüm reklamları yapabilmenize yardımcı olmaktadır. 

Google ADS içerisinde bir sürü kampanya türü bulunmaktadır. Google ADS ile hedef kitlenizde yer alan kullanıcılara kolayca ulaşabilir ve hangi reklamları görmelerini istiyorsanız onları sunabilirsiniz. Bu blog gönderimizde Google ADS kampanya türleri hakkında detaylı bilgi sahibi olarak, istediğiniz hedefe ulaşmak için çalışmalarınızı yapabilirsiniz.


Google Ads Nedir? Google ADS Kampanya Çeşitleri Nelerdir?

Web sitesi tanıtımlarının yapılabileceği Google’ın reklam verme aracına Google ADS (AdWords) adı verilmektedir. Google AdWords, e-ticaret işi yapanlar için vazgeçilmez bir reklam ağıdır. Bu platform sayesinde müşterilerinize ne kadar bütçeleri olursa olsun hemen ulaşabilmeyi ve çözüm üretmeniz oldukça kolaydır. 

Arama Ağı Reklamları

Arama sonuçlarında gösterilen metin reklamlarına arama ağı kampanyaları adı verilmektedir. 

Bu kampanya türü ile birlikte, kullanıcılar istedikleri ürün ve hizmetleri aradıklarında karşılarına arama sonuçlarında görülen metin reklamları verilmektedir. 

Örnek verecek olursak eğer, bir kullanıcı sigorta satın alacağı zaman arama yaptığında eğer reklamınızın anahtar kelimesi ile ilgili bir şeyse o kullanıcı yayınladığınız reklamı görebilmektedir. 

Google ADS, reklamınızı bulmak için gerçek zamanlı bir açık artırma sistemi kullanır. Google her zaman kullanıcılarına en iyiyi sunmaya çalışır, bu nedenle TBM'si (CPC) en yüksek olan reklamcıların reklamlarını açık artırmaya koymak yerine, onların anahtar kelimelerinin Kalite Puanlarına bakarak yerleşimlerini belirler.


Görüntülü Reklamlar (GDN)

Görüntülü Reklam Ağı kampanyası (GDN), web sitelerini içerik veya temalardaki anahtar kelimelere göre hedeflemek ve web sitesi adlarına dayalı reklamlar yayınlamak için Google Adwords kampanya konsolunu kullanabileceğiniz anlamına gelir. Google Görüntülü Reklam Ağı, metin reklamlar, resim reklamlar, zengin medya reklamları ve video reklamlar dahil olmak üzere çeşitli reklam biçimleri sunar. GDN'de başarılı olmak, normal arama stratejilerinden farklı bir yaklaşım gerektirir. Etkili bir yaratıcı strateji aracılığıyla doğru anahtar kelimeleri ve temaları Google'ın ortak sitelerini seçme yeteneği başarıya götürecektir.

Hatta reklamınızı tekrar tekrar tıklayan potansiyel müşterilere reklamınızı gösterebilir ve bir yeniden pazarlama stratejisiyle dönüşüm oranınızı (CR) artırabilirsiniz.


Alışveriş Reklamları (Shopping ADS)

Web sitenizde sattığınız ürünlerle ilgili ayrıntıları gösteren reklam türüne Google Alışveriş reklamı denir. Online mağazanızdaki ürünleri tanıtmak, web sitenizin ziyaretçi sayısını artırmak ve sattığınız ürünleri satın alabilecek müşterileri çekmek için bu tür reklamları kullanabilirsiniz. Tek bir ürünün tanıtılabileceği bir Vitrin Alışveriş reklamı olarak gösterilebilir veya web sitenizdeki ürün türüyle ilgili birden fazla ürünün tanıtımı yapılabilir.


Video Reklamlar

Video reklamlar, ilgili kitlelere ulaşmak için en etkili reklam kanallarından biridir. Bu, reklam türleri arasında en ilginç ve karlı reklam modelidir. Google; video içeriği oluşturur, YouTube'da ve Google ile ortak olan diğer sitelerde reklam yapılmasına izin verir. YouTube, video reklamların görüntülendiği ana yerlerden biridir. En çok kullanılan ikinci arama motoru olarak bilinen YouTube, reklam verenler için oldukça değerli bir platformdur. YouTube'da video reklamlar yayınlamak için mevcut bir YouTube hesabınızın olması gerekir. Reklam, diğer reklamcılık biçimleri gibi Google Ads aracılığıyla yapılır.

TrueView Yayın İçi Video Reklamları

Yayın içi reklamlar, bir kullanıcının bir video izlediğinde gördüğü reklamlardır. Truview reklamcılığının temel amacı, insanların reklamı görmesini sağlamaktır. Reklam izlenirse tıklamaya dönüşebilir ve bu sayede dönüşüm sağlanabilir. Bu reklam modeli sayesinde hedeflenen kullanıcılara ulaşılabilmekte ve yanıtlar alınabilmektedir. Yayın içi reklamlarda, kullanıcıların 5 saniye sonra atlama seçeneği vardır. Fiyat, 30 saniyeden fazla izleyen kullanıcılar tarafından belirlenir. Çoğu kullanıcının reklamları 5 saniye sonra atladığı düşünülürse bu, düşük bütçeli markaların marka bilinirliğini artırmak için kullanabileceği etkili bir reklam modelidir. 

Aynı zamanda, yayın içi reklamları görüntüleyen kullanıcılar da orijinal videoyu görüntülemeye katkıda bulunur. Sonuç olarak, bu reklam modeli aynı zamanda YouTube hesabınıza bazı ilk görünümleri de getirir. Reklam verenlerin dikkat etmesi gereken tek şey, kullanıcıyı beş saniye içinde etkilemek ve reklamın doğru kişilere ulaşmasını sağlamaktır. 

Masthead  

YouTube'daki reklam türlerinin en kapsamlısı ve popüleri olan Masthead Şablonu, ön ayar mantığı ile çalışır. Ana sayfada konumlandırılan reklam türü, hedef kitlenin tamamına ulaşmasını sağlar. Bu, tanınırlık açısından iyidir, ancak çok pahalı olduğu için genelde yerleşik markalar bu reklam modelini kullanır. Ayrıca bu reklam türünün Google Ads üzerinden sunulamayacağını da belirtmek gerekir. Düşük bütçeli, rekabetçi olmayan markaların tercih etmediği bir reklam modelidir. 

Bumper Reklamları

Bumper reklamlar, 6 saniyeye kadar süren ve kullanıcı tarafından atlanamayan reklamlardır. Atlanamayan video reklam, kullanıcının görmesi gereken bir reklam modelidir. Doğru strateji ile kullanıldığında performans açısından iyi dönüşümler sağlayabilir. 20 saniyede özetlenebilecek olağanüstü bir mesaj, hem marka bilinirliği hem de ilgili hedef kitlelere ulaşmak için harikadır. Bumper reklamlar çoğunlukla yeniden pazarlama stratejileriyle birlikte kullanılır. 

Evrensel Uygulama Reklamı

Uygulamaların reklamını yapmak için kullanılan bu reklam türü, Google'ın otomasyonu ile çalışır. Hedefe vurulmasına gerek yoktur. Google, uygulama indirmesi için kullanıcılara makine öğrenimine dayalı uygulamalar önerir. Uygulamaların reklamı Google Görüntülü Reklam ve Arama Ağı'nda, Play Store'da, YouTube'da, Gmail'de ve diğer Google ortak sitelerinde yapılabilir.

Dünyanın en büyük ulaşılabilir reklam türleri olan evrensel uygulama reklamları performansa göre fiyatlandırılır. Kullanmak için Google Play ve Google Ads hesapları entegre edilmelidir. App Store için ise geliştirilmiş çeşitli araçlar bulunmaktadır. 

Google reklamından evrensel uygulama reklamları, maksimum uygulama indirme sayısıyla çalışır. Uygulama geliştiriciler ve uygulamalı e-ticaret siteleri için markaları en iyi şekilde dönüştürebilen ve tanıtabilen en iyi reklam türlerinden biridir.

Google reklam çalışmaları yapmak isteyen işletmeler için hazırladığımız Google ADS Kampanya Türleri Nelerdir? adlı bu yazımızda sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler verdik. Sigorta acentenizin dijital pazarlama çalışmalarını sigorta sektöründe tecrübeli olan AcerCrea desteği ile hemen gerçekleştirmek için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Özel Hizmetlerimizi
İnceleyin ve Hemen Teklif Alın!
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder