Dijital Sigortacılık

Geleceğin Dijital Sigortacısı Nasıl Olunur?

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
22.11.2022
Geleceğin Dijital Sigortacısı Nasıl Olunur? Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
22.11.2022

Tüm sektörler, pandemi nedeniyle birçok zorlukla karşı karşıya kaldı. Sektörler arasında, piyasalarda görülen büyük belirsizlik ve değişiklik nedeniyle gelecek planlarında beklenmeyen değişiklikler yaşanmış oldu. Sigorta sektörü de bu değişikliklerden etkilenen sektörlerden olmuştur. Pandemi göz önüne alındığında ise şirketler artık iş yapma biçimlerine yönelik yeni bir bakış açısı benimsedi. İşlerini sürdürmeleri ve hatta işlerini büyütmelerini sağlayacak yeni iş modellerini benimseme ihtiyacı duydu.

Sigortacılıkta geleneksel iş modeli dört temel unsurdan oluşur: 

  • Müşteriler, 
  • İnsanlar (çalışanlar, distribütörler, acenteler ve ortaklar), 
  • Süreçler,
  • Ürünler/hizmetler. COVID-19, herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde ve herhangi bir cihazda sorunsuz aynı şekilde kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri sunmayı gerektirdi. 

Bununla beraber saydığımız bu dört unsuru dijital ve sorunsuz bir şekilde birbirine bağlamaya yönelik sürekli artan ihtiyacı ortaya çıkardı. Geleceğin dijital sigortacısı, dijital dönüşüm yoluyla bu yeni talebe hızla adapte olabilen ve böylece sigorta dünyasına liderlik etmek ve şekillendirmek için birçok fırsat sunmaktadır.

İlginizi çekebilir: 2023 Yılında Dijital Sigortacılık Trendleri


Geleceğin Dijital Sigortacısının Temel Nitelikleri Neler?

Dijital sigortacı olmak, sigorta işinin temel unsurlarını birbirine bağlayan, veri analitiği ve yapay zekayı da bünyesinde barındıran bir sistem gerektirir. Ayrıca, dijital dönüşümü başarıya götürmek için iş modelinin tüm unsurlarını uygulamak ve güçlendirmek için önce dijital sonra veri odaklı bir yaklaşım gerektirir. 

**Böyle bir dönüşümü gerçekleştirmek için sigortacılar işlerinde aşağıdaki maddeleri uygulamalıdırlar:


Müşteriye Bağlılık

Herhangi bir yerin dijital dönüşümü, yeni ürünler/hizmetler veya yeni süreçler tasarlarken müşteri deneyimini merkezde tutmakla başlamaktadır. Müşteri görüşü, günümüzün yoğun rekabet dünyasında başarının kilit bir belirleyicisi olan müşterileri çekmek ve elde tutmak için en önemli şeydir. 

Dijital sigortacı, müşterileri anlamak, etkileşimde bulunmak, tavsiyelerde bulunmak ve daha iyi hizmet vermek için birden fazla dijital araç ve kanaldan yararlanmalıdır. 


Sigortacılar;

  • Bütünsel bir müşteri görüşü elde etmek, 
  • Müşteri ihtiyaçlarını tahmin etmek, 
  • Kişiselleştirilmiş ve tutarlı çok kanallı deneyimler sunmak, 
  • Danışmanlık sağlamak ve müşterilerinin daha bilinçli kararlar vermesini sağlamak için gerçek zamanlı verileri ve yapay zekayı kullanmalıdırlar.


Güçlü Çalışma Ortamı

Dijital teknolojilerin benimsenmesi yoluyla iş yeri uyumunun hızlandırılması, özellikle yeni normalimiz olan uzak çalışma ortamında, çalışan verimliliğini artırmak için gereklidir. Evden çalışmaya olası uzun vadeli geçiş göz önüne alındığında sigortacılar, brokerlar, acenteler, müşteriler ve tüm ortak ekosistem arasında daha yüksek düzeyde bir işbirliği sağlamanın yollarını bulmalıdırlar. 

Dijital bir sigorta şirketi, dijital öğrenme platformları aracılığıyla işgücü becerilerinin artırılması için uzaktan eğitim programları yürütebilirler. Aynı şekilde acentelerini müşteri ilişkileri ve hizmet yönetimi araçlarıyla geliştirmeleri gerekmektedir. 


Gelişmiş Operasyonlar

Hem şimdi hem de COVID-19 zamanında, müşterilerin sigorta satan yerler için tamamen farklı bir beklenti düzeyine ve kapsamına sahip olmasını beklemeleri oldukça normaldir. Bu nedenle sigortacılar, kilit operasyonları yeniden tasarlamaya odaklanmalıdır. 

Örneğin; müşterilerin sorunsuz bir şekilde dijitale katılımı, hızlandırılmış talep işleme, sigorta şirketlerinin müşterilerin beklentilerini karşılamasını ve yeni gelir akışlarını sağlayabilecek birkaç girişimdir. 


Yenilikçi Ürünler/Hizmetler

Dijitalleşmeyi düşünen sigortacılar, verilerden ve yapay zekadan yararlanarak müşterilere daha fazla değer sağlayan yenilikçi ürünler ve hizmetleri kullanarak müşteri davranışını değerlendirebilir. 

Sigortacılar, ürün inovasyonunun kendilerini rekabette farklılaştırmanın anahtarı olduğunu her zamankinden daha fazla anlıyor. Dijital sigortacılar, ihtiyaca ve faydaya dayalı olan sağlık sigortasından, kullandıkça öde kasko sigortasından yararlanabilirler. Bunun yanında ise kullanıcılara maliyet olarak fayda sağlayabilecek yeni ürünler çıkartılmalıdır.

Dijitalleşmeyi düşünen sigortacıların bir dijital sigorta acentesine sahip olmaları gerekir. "Dijital Sigorta Acentesi Nedir?" başlıklı yazımızı okuyarak bu konuda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.Dijital Dönüşümde Veri ve Yapay Zeka

Yukarıda bahsettiğimiz dört temel özelliği geliştirebilen bir sigorta şirketi, geleceğin dijital sigortacısı olmak için gerekli donanıma sahip olmaktadır. Ayrıca, neredeyse her işletmenin favorisi haline gelen veri ve yapay zeka, dijital sigortacı olmak için gereken temel niteliklerin geliştirilmesinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. 

Örneğin; bir dijital sigortacı, işlerini iyileştirmek için her ticari işlemden ve konuşmadan üretilen verileri - verimli bir şekilde analiz etmek için yapay zekadan yararlanabilir. Aynı zamanda, dijital sigortacılar risk modellemesini iyileştirmek, müşterilerin risk profili hakkında daha derin bilgiler edinmek, sigorta kapsamı ve prim kararlarını daha iyi yönlendirmek için veri ve yapay zekayı kullanabilirler.

İlginizi çekebilir: Konuşarak Pazarlama ve Chatbotlar: Nasıl Kullanılır?

Yapay zekayı iş hayatında başarılı bir şekilde uygulamayı başaran sigorta şirketleri aynı zamanda dijitalleşme yolunda da büyük bir adım atmış demektir. 

Dijital sigorta acentesi olarak rakiplerinizin önüne geçmeyi hedefliyorsanız, sigorta temalı dijital ajans ekibimiz dijitalleşme yolunda her zaman yanınızda olabilir. Kullanıcı deneyimini baz alarak yaptığımız tüm planlama ve işleyişler sayesinde sizde teknoloji ile son kullanıcıya ulaşarak fark yaratabilirsiniz.

Başarılı bir dijital acente olmak için bazı kuralları uygulamanız gereklidir. Sigorta sektörünün her geçen gün üzerine ekleye ekleye ilerlemeye devam ettiğini izlerken, siz de acentenizin dijital sigortacılığa adım atmasını, daha hızlı bir şekilde poliçe satışı gerçekleştirmesini ve rakiplerinden önde olmasını istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin! 

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Özel Hizmetlerimizi
İnceleyin ve Hemen Teklif Alın!
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder