Dijital Sigortacılık

Dijital Sigortacılık Geleneksel Sigortacılığı Bitirecek Mi?

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
03.01.2023
Dijital Sigortacılık Geleneksel Sigortacılığı Bitirecek Mi? Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
03.01.2023

Insurtech olarak da bilinen dijital sigorta, hem sigortacılar hem de poliçe sahipleri için sigorta sürecini kolaylaştırarak teknolojinin kullanılmasını ifade eder. Çevrimiçi sigorta karşılaştırma web siteleri, telematik tabanlı otomobil sigortası ve talep işlemede yapay zeka kullanımı gibi bir çok uygulamayı içerir.

Geleneksel Sigortacılık Nedir?

Geleneksel sigortacılık, sigorta şirketlerinin sigortalılarının risklerini karşılamak için çeşitli sigorta ürünleri satın almalarını, bu ürünler üzerinden prim toplamalarını ve riskleri yönetmelerini ifade etmektedir. Geleneksel sigortacılık, genellikle sigorta şirketlerinin sigortalılarıyla kişisel olarak iletişim kurarak, onların ihtiyaçlarını anlamaya çalışır. Bu doğrultuda sigorta ürünleri sunar. 

Geleneksel sigortacılık, sigorta sektöründe uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir ve bugün de önemli bir rol oynar. Ancak son yıllarda, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, sigorta sektöründe de değişiklikler olmaya başlamıştır. Bu değişiklikler sonucu ortaya çıkan yeni yöntemlere ise "insurtech" adı verilmektedir.

Insurtech Nedir?

Sigorta teknolojisinin kısaltması olan insurtech, sigorta sürecini kolaylaştırmak ve iyileştirmek için teknolojinin kullanılmasını ifade etmektedir. 

Online sigorta karşılaştırma web siteleri, telematik tabanlı otomobil sigortası ve talep işlemede yapay zeka kullanımı gibi bir dizi uygulamayı içerir.

Dijital Sigortacılık Geleneksel Sigortacılığı Bitirecek Mi?

Dijital sigorta, sigorta sürecini kullanıcılar için daha verimli ve kullanışlı hale getirme potansiyeline sahip olsa da, geleneksel sigortanın yerini tamamen alması pek mümkün değildir. Bunun yerine, geleneksel sigorta şirketlerinin dijital teknolojileri benimsemesi ve bunları mevcut iş modellerine dahil etmesi daha mümkündür.

Dijital sigortanın tamamen geleneksel sigortanın yerini alma ihtimalinin düşük olmasının bir nedeni, sigortalama ve risk değerlendirmesi için hala geleneksel sigorta şirketlerine bağlı olmasıdır. Teknoloji bu süreçlere yardımcı olsa da henüz sigortacıların uzmanlığının ve deneyimlerinin yerini alacak kadar gelişmiş değildir.

Diğer bir sebep ise dijital sigortanın her sigorta türü için uygun olmaması olabilir. Örneğin, hayat sigortası gibi bazı sigorta türleri, tamamen dijital sigorta ürünleriyle mümkün olmayacak kadar daha fazla kişisel etkileşim ve bireysel değerlendirme gerektirebilir.

Son olarak da düzenlemeler, dijital sigortanın büyümesini sınırlayabilecek başka bir faktördür. Sigorta, yoğun şekilde düzenlenen bir sektördür ve sigorta teknolojisi şirketleri, gerekli lisansları alma ve farklı ülkelerdeki düzenlemelere uyma konusunda zorluklarla karşılaşabilir

Genel olarak dijital sigorta, sigorta endüstrisinde devrim yaratma, onu tüketiciler için daha erişilebilir ve kullanışlı hale getirme potansiyeline sahip olsa da, geleneksel sigortanın yerini tamamen alması pek mümkün değil. Bunun yerine, geleneksel sigorta şirketlerinin dijital teknolojileri benimsemesi ve bunları mevcut iş modellerine dahil etmesi daha mümkündür.

İlginiz çekebilir: Geleceğin Dijital Sigortacısı Nasıl Olunur?

Dijital Sigortacılık Güvenilir Mi?

Dijital sigortacılık, teknolojinin sigorta sektöründe kullanılmasını ifade eder ve bu doğrultuda çeşitli sigorta ürünleri sunar. Dijital sigortacılık, sigortalılar için daha kolay ve pratik hale getirmeyi amaçlar ve bu doğrultuda çeşitli teknolojik çözümler sunar. 

Örneğin, bir dijital sigorta şirketi, sigortalıların sigorta primlerini karşılaştırmalarına yardımcı olabilecek bir online platform sunabilir veya telematik teknolojisi kullanarak sürüş alışkanlıklarını izleyerek, kişiye özel otomobil sigortası poliçesi sunabilir.

Dijital sigortacılık, sigortalılar için daha kolay ve pratik olması nedeniyle popülerdir ve bu nedenle de güvenilirliği tartışılmaktadır. Ancak dijital sigorta şirketlerinin güvenilirliği, onların kullandıkları teknolojilere ve iş modellerine göre değişebilir. 

Örneğin, bir dijital sigorta şirketi, kendi underwriting (risk değerlendirme) ve risk yönetim süreçlerini kendi bünyesinde yürütebilir. Bu doğrultuda güvenilir bir şirket olabilir. Ancak diğer dijital sigorta şirketleri, underwriting ve risk yönetim gibi işlemleri geleneksel sigorta şirketlerine yaptırabilir. Bu durumda güvenilirlikleri geleneksel sigorta şirketlerinin güvenilirliğine göre değişebilir.

Sonuç olarak, dijital sigorta şirketlerinin güvenilirliği, onların kullandıkları teknolojilere ve iş modellerine göre değişebilir. Bu nedenle, sigortalıların dijital sigorta şirketleri seçerken, şirketlerin güvenilirliği hakkında araştırma yapmaları ve ihtiyaçlarına uygun bir şirket seçmeleri önerilmektedir.

İlginizi çekebilir: Sigortacılar Dijitalde Başarıyı Nasıl Yakalayabilir?

Dijital Sigortacılık Mı Yoksa Geleneksel Sigortacılık Mı?

Geleneksel sigortacılık, sigorta işlemlerinin yüz yüze veya telefon görüşmesi ile yapıldığı, yani sigortalı olan kişiyle sigorta şirketi arasında bir sigorta sözleşmesinin yapılarak sigorta poliçesi düzenlendiği bir yöntemdir. Dijital sigortacılık ise, sigorta işlemlerinin çeşitli dijital kanallar üzerinden yapıldığı yöntemdir. Bu dijital kanallar, internet üzerinden sigorta poliçesi satın alınabilecek web siteleri, mobil uygulamalar veya diğer dijital platformlardır.

Son yılların trendi olarak, dijital sigortacılık, geleneksel sigortacılığa göre daha hızlı, daha kolay ve daha uygun fiyatlı olma özelliği ile tercih edilmeye başlamıştır. Bu nedenle, dijital sigortacılık, gelecekte sigorta sektöründe daha fazla yer almayı beklemektedir.

Sigorta acentenizi dijitale taşıma konusunda henüz karar veremediyseniz bizimle iletişime geçebilir ve gelecekte sigorta sektöründe daha fazla yer edinebilirsiniz!

Dijital sigortacılığa adım atmak için bilgilerinizi bize ileterek uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Özel Hizmetlerimizi
İnceleyin ve Hemen Teklif Alın!
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder