Dijital Sigortacılık

Dijital, Sigorta Sektörünün Geleceğini Belirleyecek Mi?

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
07.12.2022
Dijital, Sigorta Sektörünün Geleceğini Belirleyecek Mi?  Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
07.12.2022

Dijital teknolojiler, sigortacılığın yeni dünyada çalışma şeklini değiştirmektedir, sigorta sektörü son yıllarda çok iyi bir değişimden geçti. Sigortacılar gelişiyor, yeni ve müşteri odaklı yeniliklerle sektörü alt üst etmeyi planlamaktadırlar. 

Ayrıca insurtech girişimleri, müşterilerin online olarak sigorta ürünleri bulmasını ve satın almasını her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Bu masada başarılı olmak için sigorta şirketlerinin ise değişimi öngörmesi ve benimsemesi gerekmektedir.Aşağıda, dijital teknolojilerin sigorta sektörünü dönüştürme yollarından bazıları yer almaktadır:

İşlemler Kolaylaştırıldı

Müşteriler ve sigorta şirketi arasındaki kısıtlanmış etkileşimler ile sigorta acentelerine veya aracılara bağlı kalmanın geleneksel yöntemi ortadan kalkmaktadır. Bu da müşterilerin sigorta şirketine geçiş yolunu kolaylaştıran online sistemler sayesinde mümkün olmaktadır. Satın alma sürecinden yenileme işlemine, talepte bulunmaya kadar neredeyse tüm prosedürler, bu hizmetlerle ilgili işlemlerin dijitalleştirilmesi ile kolaylaştırılmıştır. 

Müşteriler, bir tuşa tıklayarak sigorta poliçesi satın alabilir ve poliçeyi birkaç dakika içinde e-posta adreslerine gönderebilirler. Talep süreci bile, sorunsuz ve kağıtsız işlemler sunacak şekilde gelişti. Bu durum müşteriye, geleneksel sigortanın gerektirdiği uzun süren talep sürecinden geçilmesi gerekmediği için yardımcı olmaktadır.


Müşteri Etkileşimleri Dijitale Döndü

Müşteriler, sorularına anında yanıt almak istiyorlar. Müşterinin bir sorun veya soru hakkında sigortacıya mektup yazmak zorunda kaldığı günler geride kaldı. Yeni dönem sigorta şirketleri, müşterilerin yanıtları anında bulabilmelerini sağlamak için sohbet olanaklarını kullanmaktadır. Sigortacılar ayrıca, sık sorulan soruların bazılarına yanıt sağlamak için insanları ortadan kaldıran chatbot gibi yeni teknolojileri de tanıttı. Bu, bir sorguya yanıt bulmak için harcanan süreyi azaltmış oldu.


Talepler Otomatik Olarak İşleniyor

Sigorta sektöründeki dijital dönüşüm, Yapay Zeka (AI), makine öğrenimi ve tahmine dayalı analiz yoluyla operasyonlarda verimlilik sağladı. Hasarlar artık bir mobil uygulamanın kolaylığı ile anında işleme alınabiliyor ve sigorta şirketlerinin "poliçe yazma" süresini kısaltmasına yardımcı oluyor. Bazı dijital sigorta şirketleri, sigortalıdan sigortalı aracın uğradığı hasarların resimlerini yüklemesini ve talepte bulunmasını zorunlu kılarak, geleneksel yönteme göre çok daha hızlı bir şekilde talepte bulunur.Dijital Sigorta Vs. Geleneksel Sigorta Karşılaştırması

Müşteriler, işlemlerini neredeyse anında tamamlamalarına yardımcı olan sorunsuz bir deneyim sunan sigorta şirketlerini giderek daha fazla tercih etmeye başlarken, dijital sigortacılık ile sigorta şirketlerinin operasyonlarını iyileştirerek, prosedürleri kolaylaştırarak ve maliyetleri düşürerek hizmetlerini ölçeklendirmelerini sağladı. 

Geleneksel sigorta ve dijital sigorta karşılaştırması aşağıdaki gibidir. 


  • Geleneksel sigortada fiyatlandırma faktörü acentelerin varlığı ve fiziki uygulanan prosedürler nedeniyle daha yüksek maliyetlidir. Dijital sigortacılık ise kullanılan online araçlardan dolayı daha düşük maliyetlidir.
  • Geleneksel sigortacılık daha karmaşık ve işlemler için evraklar gerektirir. Online olarak sigorta satın almak basit ve kolay.
  • Dijital sigortacılık müşteri dostu ve sorunsuz talep işleme sürecine sahiptir. Web sitesi, uygulamalar veya cep telefonu aracılığıyla talepte bulunabilirsiniz.
  • Geleneksel sigortacılıkta satın alma, yenileme, talep veya sorgulama gibi her türlü işlem için gereklidir. Dijital sigortacılıkta neredeyse sıfır evrak gerektiren tamamen dijital bir süreç.
  • Dijital sigortacılıkta sosyal medya, uygulamalar, web siteleri, e-postalar, metinler vb. gibi çeşitli ortamlar aracılığıyla okunması kolay ve erişilebilir.


Bu yazdıklarımızı okuduktan sonra dijital sigorta acenteleri arasında katılmak isterseniz ve henüz detaylı bilgiye sahip değilseniz “Geleceğin Dijital Sigortacısı Nasıl Olunur?” başlıklı yazımızı okuyabilir ve siz de dijital sigortacılık dünyasına adım atabilirsiniz.


Neden Geleneksel Sigorta Yerine Dijital Sigortayı Seçmeliyim?

Dijital sigortacılar, modern teknolojileri kullanarak teknik yeteneklere daha fazla odaklanan yeni nesil sigorta şirketleridir. Dijital sigortacılar, fiyatlandırma, satın alma deneyimi, talep yükseltme, evrak işleri ve iletişim gibi işlemlerde müşterileri öncelikleri olarak tutarak süreçleri daha kolay ve hızlı hale getirmektedir ve dijital sigorta poliçesi, internet yardımıyla her an her yerden anında satın alınabilir. 


Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Özel Hizmetlerimizi
İnceleyin ve Hemen Teklif Alın!
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder