Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Sigorta Sektöründe Nasıl Kullanılmalı?

Tuğçe Akgül Görseli
Tuğçe Akgül
20.04.2023
Dijital Pazarlama Sigorta Sektöründe Nasıl Kullanılmalı? Görseli
Tuğçe Akgül Görseli
Tuğçe Akgül
20.04.2023

Dijital Pazarlama Sigorta Sektöründe Nasıl Kullanılmalı?

Sigorta sektöründe dijital pazarlama, kullanıcıların ve şirketlerin sorunlarını çözmek için yanıtlar sunar ve mümkün olan en alakalı deneyimi sağlar. Doğru kurgulanan pazarlama stratejileri potansiyel sigortalı ile sigortacı arasındaki diyaloğu genişletmek için yeni olanaklar yaratır.

Sigorta dijital pazarlaması, acentenizin online görünürlüğünü artırmak için çeşitli kanalları kullanarak potansiyel müşterilere ulaşmanıza yardımcı olur. 

İnternet dünyasında ne kadar görünür olursanız, satış yapma şansınız da o kadar artar. Bu da doğru taktikleri uygulama ve potansiyel müşterileri doğru zamanda karşılamanızı gerektirir.

Bir sigorta dijital pazarlama stratejisi geliştirme yolculuğuna çıkıyorsanız, doğru yere geldiniz! Rekabetçi pazarda öne çıkmanıza ve yeni müşteriler çekmenize yardımcı olacak iyi ipuçlarımız var.


Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, bir markanın potansiyel ve mevcut müşteri tabanlarıyla bağlantı kurarak dijital platformlar aracılığıyla yapılan tanıtım faaliyetleridir. 

Dijital pazarlama stratejisi; içerik pazarlaması, e-posta kampanyaları, sosyal medya planlamaları ve teknik işlemlerin uygulanmasıdır.

İlginizi çekebilir: Sigorta Sektöründe Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?


Dijital Pazarlama Neden Dijitalleşmeniz İçin Gereklidir?

Çünkü online dünya, müşterilerinizin bulunduğu yerdir!

İşletmenizi potansiyel müşterilerle genişletmenizin yanı sıra dijital pazarlama, işletmenizi müşterilere tanıtma ve sizinle iletişim kurmak için hayati temas noktaları sağlama gücüne sahiptir.

Sigortacılık gibi geleneksel bir sektör, teknolojiye uyum sağlamakta yavaş kaldı ve bu, müşteri tabanı arasında kendine özgü zorluklarla birlikte geldi.

 • Müşteri güvensizliğine yol açan şeffaflık eksikliği,
 • Sektördeki baskın online satışlar nedeniyle bazı firmaların satış temsilcilerinde düşük verimlilikler.

Rekabetçi pazarda geleneksel pazarlama stratejileriyle müşteri dikkatini çekmenin maliyeti yüksek, yatırım getirisi düşüktür. Dijital pazarlama, uygun fiyatlı sigorta pazarlama faaliyetleri için bir fırsat sunar:

 • Kampanyaları izlemek ve daha erişilebilir kitlelere ulaşmak.
 • Çeşitli dijital kanallar aracılığıyla etkileşimde kalmak.
 • Müşteri ilişkilerinin geliştirilmesine yardımcı olmak.


Sigorta Dijital Pazarlaması Nedir?

"Sigorta dijital pazarlaması" mevcut müşterilere ulaşmak ve yeni müşteriler kazanmak amacıyla dijital kanallardan (sosyal medya, arama motorları, e-posta, siteler, uygulamalar) yararlanılarak online gerçekleştirilen tüm pazarlama eylemlerini ifade etmektedir.

Genel olarak dijital sigortacılık hizmeti veren firmalar aşağıdaki özellikleri sergilemektedir:

 • Yenilikçi, müşteri odaklı bir yaklaşım,
 • Çok kanallı bir varlık,
 • Fiyatlandırmanın ve poliçe yönetiminin bağlantılı olduğu yazılım platformları aracılığıyla yapıldığı  sigorta teknoloji ekosistemi kullanılması.

Yeni teknolojilerin katkısı son derece çok önemlidir, ancak sigorta sektöründe dijital pazarlaması çalışmaları, yalnızca onu benimsemeye karar veren şirketler tarafından uygulanmaktadır. 


Sigorta Sektöründe Dijital Pazarlama Satışları Nasıl Artırır?

Merak konusu olan satışları artırmaya yönelik örnekler verecek olursak;

 • Arama için optimize edilmiş bilgilendirici, kullanımı kolay bir web sitesine sahip olmak, potansiyel müşterilerin acenteniz hakkında bilgi edinmelerine, tekliflerinizi keşfetmelerine ve avantajlarınızı gösteren değerli içerikleri tüketmelerine olanak tanıyacaktır. Tüm bunlar ise satışları artırmada rol oynayan en önemli adımlardır.
 • Instagram, Facebook ve LinkedIn gibi sosyal medya kanallarında anlamlı içerikler paylaşmak, geniş bir hedef kitleye ulaşmanıza ve takipçilerle güncellemeler paylaşmanıza olanak tanır, bu da sonuç olarak olası satışları artırır.
 • E-posta pazarlama kampanyaları uygulamak ve düzenli haber bültenleri göndermek, alıcıları yeni teklifler ve promosyonlar hakkında bilgilendirerek onları satın almaya teşvik etmenize olanak tanır.  
 • Videoyu da unutmayalım. Tüketiciler, özellikle Y kuşağı, videolardan son derece rahat bir şekilde öğreniyor. Bilgilendirici videolar oluşturmak ve bunları YouTube'a yüklemek, uzmanlığınızı göstermenizi sağlar. 

Sonuç olarak, sigorta dijital pazarlaması, rakiplerleriniz arasında öne çıkmanızı ve sigorta almak isteyen ve pazarda olan yeni müşterileri çekmenize yardımcı olur.

İşletmelerin dijital pazarlama stratejileri olmadan, müşterilerine erişimi kısıtlı kalır ve rakipleriyle rekabet etme konusunda geri kalır.


Sigorta Dijital Pazarlaması Hangi İşlevleri Yerine Getirir?

Sigorta dijital pazarlaması yaratıcı işlevleri yerine getirerek değerli içerikler üretilmesini sağlar. Yapılan çalışmalar ve reklamlar sonucunda;

 • Hedef kitlelerin segmentasyonunu aşamalı olarak iyileştirilir.
 • Müşteri profilleri oluşturmak için veriler toplanır. 
 • Gelişmiş kişiselleştirme unsurlarını içeren içerik stratejileri oluşturulur.
 • Yeni müşteri adayları oluşur.
 • Reklam bütçeleri ve kaynakları optimize edilir.


Sigorta Sektöründe Dijital Pazarlama Yapmak 

Nihayetinde, sigortacılık sektöründe dijital pazarlama ile sigortacılar işlerini dijital olarak dönüştürebilir, böylece müşterilerle etkileşimler artık yavaş ve zorlu değil, basit ve sezgisel olur. 

Sigorta dijital pazarlama stratejisi bir dizi önemli hedefe ulaşmak için tasarlanmıştır: 

 • Marka bilinirliğini oluşturma,
 • Kaliteli müşteri adayları oluşturma,
 • Daha iyi bir müşteri deneyimi sağlama,
 • Müşteri katılımını artırma,
 • Veri gizliliğini koruma,
 • Güven ilişkisi kurarak satışları yükseltme.

İçerik kurgusu ise sigorta sektöründe son derece önemlidir. Hem web sitenizde hem sosyal medya paylaşımlarınızda hem de reklam yönetimi sırasında kullanılan içerik, müşteri ve bilgi odaklı olmalıdır. İçeriğin ne kadar iyi yazılmış olduğu ve arama yapan kişiye ne kadar değer kattığı, Google'ın SERP'lerindeki başarısı içinde çok önemlidir.

Sigorta sektöründe dijitalleşmek ve dijital pazarlama çalışmalarınızı profesyonel bir şekilde yürütmek istiyorsanız hemen AcerCrea'dan dijital pazarlama teklifi alın ve çalışmalarımıza hızlıca başlayalım!

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Özel Hizmetlerimizi
İnceleyin ve Hemen Teklif Alın!
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder