Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama İle Sigorta Müşterileri Nasıl Kazanılır?

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
15.11.2023
Dijital Pazarlama İle Sigorta Müşterileri Nasıl Kazanılır? Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
15.11.2023

Sigortacılıkta müşterileriniz, işinizin kalbi ve ruhudur, işte başarınızı sağlamak için yeni müşterilere ulaşmak ve onları kazanmak önemlidir. Müşteri çekmenin en iyi yollarından biri ise dijital kanallar ve online çalışmalar ile mümkün olan dijital pazarlamadır. Bu blog yazımızda, dijital pazarlama kullanarak nasıl sigorta müşterisi bulabileceğinizi ve sigorta acenteleri için en iyi dijital pazarlama kanallarını ele alacağız. Keyifli okumalar dileriz!


1- Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Sigorta şirketleri ve acenteler için en önemli dijital pazarlama stratejilerinden biri SEO'dur. Bu dijital pazarlama yöntemi, web sitesi içeriği oluşturmayı ve optimize etmeyi içerir, böylece siteniz organik arama sonuçlarında iyi sıralanır ve organik arama trafiği ile nitelikli trafiği sitenize çeker.


SEO neden sigorta şirketleri için bu kadar önemlidir? 

Organik arama, tüm web sitesi trafiğinin yarısından fazlasını yönlendirir. Bu nedenle, arama sonuçlarında iyi bir sıralamaya sahip değilseniz, birçok web sitesi ziyaretçisini kaçırıyorsunuz demektir.


SEO, birçok strateji içerir. Bunlar arasında:

 • Kullanıcıların ilgisini çeken web siteniz için kaliteli içerik oluşturmak,
 • Hedef kitlenizin içeriğinizde arama yaptığı anahtar kelimeleri kullanmak,
 • Diğer sitelerden web sitenize bağlantı kazanmak,
 • Sayfalarınızın hızlı yüklenmesini sağlamak yer almaktadır.


Sigorta acenteleri için özellikle önemli olan bir SEO türü de yerel SEO'dur. Bu SEO türü, coğrafi bölgenizdeki yerel kullanıcılara ulaşmanıza olanak tanır. İşte dijital pazarlama kullanarak nasıl sigorta müşterisi bulacağınızın önemli bir parçası da budur.

Yerel SEO, "sigorta acenteleri [şehriniz]" gibi konum temelli anahtar kelimelere odaklanmayı içerir ve bilgilerinizin Google Business Profile gibi online platformlarda yer almanızı sağlar.

İlginizi çekebilir: Sigorta Pazarlamasında Yerel SEO: Bölgenizdeki Müşterilere Nasıl Ulaşabilirsiniz?


2- Online Reklam 

Online reklamlar sigorta müşterileri bulmak için mükemmel bir araçtır.

 • Online reklamlar, internet kullanıcıları için adınızı öne çıkarır ve reklamlarınızı muhtemelen müşteri olacak kişilere yönlendirebilirsiniz.
 • Birçok online reklam, tıklama başına ödeme (PPC) yapısı kullanarak çalışır, bu yapı altında reklamınıza tıklayan herkes için belirlediğiniz küçük bir miktar ödersiniz. Ayrıca reklamınızı gören kişi sayısına veya dönüşüm başına ödeme yapabilirsiniz.


Çeşitli yerlerde görünen çeşitli türlerde çevrimiçi reklamlar yapabilirsiniz, bunlar arasında:

 • Arama reklamları: Bu metin tabanlı reklamlar, arama motoru sonuçları sayfalarının üstünde görüntülenir.
 • Gösterim reklamları: Bu görsel tabanlı reklamlar, çeşitli web sitelerinde banner reklamlar ve diğer benzer reklam türleri olarak görüntülenir.
 • Video reklamlar: YouTube gibi video sitelerinde video reklamları da yerleştirebilirsiniz.
 • E-posta reklamları: E-posta reklamları, kullanıcıların gelen kutularının üstünde görünür ve düzenli bir e-posta formatını kullanır.
 • Sosyal medya reklamları: Sosyal medya akışlarında ve sosyal medya web sitelerinde ve uygulamalarında diğer yerlerde görünen reklamları da yerleştirebilirsiniz.


3- Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya reklamcılığının yanı sıra, yeni sigorta müşterileri bulmak için organik sosyal medya gönderilerini de kullanabilirsiniz. 

 • Sosyal medya pazarlaması, bir sosyal medya kitlesi oluşturmayı ve hedef kitlenizin kullandığı sosyal medya sitelerinde düzenli olarak gönderi yapmayı içerir.
 • Zaman zaman yeni müşterilere sigorta hizmetlerinize kaydolmalarını teşvik eden bir şeyler paylaşabilirsiniz. Ancak gönderileriniz genellikle bilgilendirici olmalıdır. Örneğin, sigorta terimlerini açıklayan bir blog paylaşabilir ya da insanların doğru sigorta türlerini seçmelerine yardımcı olan tavsiyelerde bulunabilirsiniz.
 • Bu tür gönderiler markanızı oluşturmanıza ve sigorta acentenizi sektörde yerel bir otorite olarak kurmanıza yardımcı olacaktır. Böylece, birisi sigorta ihtiyacı duyduğunda adınız ilk akla gelenlerden biri olacaktır.


Eğer birisi sizi sosyal medya içeriğinizden tanıyorsa, sizi reklam veya diğer pazarlama materyallerinden görürse, sosyal medya içeriğinizden zaten kim olduğunuzu bildikleri için ona tıklama olasılıkları daha yüksek olacaktır.

İlginizi çekebilir: 4 Adımda Sigorta Acenteleri İçin Sosyal Medya Pazarlaması


4- Web Tasarımı

Dijital pazarlama kullanarak nasıl sigorta müşterisi bulunacağınızın önemli bir parçası da yüksek kaliteli bir web sitesi oluşturmak ve sürdürmektir, çünkü yeni müşterilerinizin iletişim bilgilerini alacakları ve müşteri olmak için kaydolacakları yer burasıdır.

Ayrıca, diğer dijital pazarlama çalışmalarınız (SEO çalışması, online reklamlar ve sosyal medya gibi) insanları web sitenize yönlendirecek, bu nedenle sitenizin kullanıcı dostu ve dönüşüm dostu olması önemlidir.

Peki web sitenizin acentenizi profesyonelce göstermesini ve yeni müşteriler bulmanıza yardımcı olmasını nasıl sağlarsınız? Şunlara dikkat etmelisiniz:


 • Sitelerinizin profesyonel, tutarlı bir tasarımı olmalıdır.
 • Web sitenizdeki tüm bilgiler doğru olmalıdır.
 • Siteniz hızlı bir şekilde yüklenmelidir.
 • Siteniz güvenli olmalıdır.

İlginizi çekebilir: Web Tasarımında Renk Seçimi Nasıl Yapılır?


5- İçerik Pazarlaması

Dijital pazarlama kullanarak nasıl yeni sigorta müşterileri bulunacağınızın temel bir parçası da içeriktir. İçerik pazarlama stratejiniz, blog yazıları ve makaleler, videolar, infografikler, web seminerleri gibi çeşitli içerik türlerini içerebilir.

İçeriğiniz, kullanıcılara sitenizi ziyaret etme nedenleri sunar. Bu nedenle sitenizin arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olur ve içeriğinizi sosyal medyada paylaşabilirler. 

İlginizi çekebilir: İçerik Stratejisi (Content Strategy) Nedir, Nasıl Yapılır?


6- E-Posta Pazarlaması

Dijital pazarlama kullanarak yeni sigorta müşterileri bulmanıza yardımcı olabilecek başka bir değerli yöntem de e-posta pazarlamasıdır. Biri e-posta listenize kaydolduğunda potansiyel bir müşteri haline gelir, çünkü kaydolmak, ilgilendiklerini gösterir.

Biri kaydolduğunda, onlara düzenli mesajlar gönderebilir, onlara yardımcı bilgiler sağlayabilir ve müşteri olmalarını teşvik edebilirsiniz. Bu durum, potansiyel müşteri yetiştirme olarak adlandırılır ve e-posta ile müşterilere dönüştürmenin harika bir yoludur.

E-posta pazarlaması, mevcut müşterileri acentenizin yeni sigorta ürünleri için satın almaya teşvik etmek için de kullanışlıdır.


7- Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO)

Web sitenize gelen insanları sadece ziyaret etmeleri değil, aynı zamanda web sitenize geldiklerinde yeni müşteriye dönüştürmeye yardımcı olmak için dijital pazarlama yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bir web sitesi ziyaretçisini bir potansiyel müşteriye dönüştürmek, genellikle iletişim bilgilerini sağlayarak ilgilerini göstermelerini içerir. Ayrıca, birini web sitenizde doğrudan bir müşteriye dönüştürebilirsiniz.

CRO (conversion rate optimization), web sitesi ziyaretçilerinin dönüşüm yüzdesini artıran birçok strateji içerir. Bu değerli strateji, web sitenizin hangi dönüşümleri en çok ürettiğini görmek için web sitenizin çeşitli yönlerini test etmeyi ve web sitenizi dönüşümleri maksimize etmek için güncellemeyi içerir.

CRO stratejinizin bir parçası olarak web sitenizin neredeyse herhangi bir unsurunu test edebilir ve güncelleyebilirsiniz. En yaygın seçenekler arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Eylem çağrıları (CTA'lar)
 • Metin
 • Görseller
 • Teklifler
 • Güven işaretleri, örneğin referanslar ve sertifikalar


Sigorta müşterileri nasıl bulunur artık biliyorsunuz. Şimdi onları almaya başlayın.

Dijital pazarlama kullanarak nasıl yeni sigorta müşterisi bulacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, AcerCrea ile hemen iletişime geçin!

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Uygun Fiyatlı Web Siteleri İçin
Hemen Tıkla, İndirimleri Kaçırma
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder