Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama (Digital Marketing) Nedir, Nasıl Yapılır?

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
24.11.2022
Dijital Pazarlama (Digital Marketing) Nedir, Nasıl Yapılır? Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
24.11.2022

Dijital Pazarlama Nedir?

İnternet bağlantısı ile erişebileceğiniz her alanı satış stratejileri ve reklam stratejileri için değerlendirmek dijital pazarlamanın en temel taşlarındandır. İnternetin gücü ve mobilin gün geçtikçe daha da gelişmesi ile pazarlama ve ticaret anlayışı da bu gelişime ayak uydurmuş ve dijital pazarlamayı doğurmuştur.

Dijital pazarlama; internetteki web siteleri, arama motorları, mobil uygulamalar, sosyal medya ve e-posta gibi tüm dijital kanallar aracılığı ile sunulan reklamları ifade etmektedir. Dijital pazarlama aslında oldukça geniş bir alana sahiptir.

En önemli dijital pazarlama türlerine ise şunları örnek verebiliriz:

 • Dijital Pazarlama Yöntemleri,
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO),
 • Web Sitesi Pazarlaması,
 • İçerik Pazarlama (Content Marketing),
 • PPC Reklamcılığı,
 • Sosyal Medya Pazarlaması,
 • E-mail Pazarlama,
 • Video Pazarlama.


Dijital Pazarlama Ne İşe Yarar? Önemi Nedir?

“Dijital Pazarlamanın Önemi” oldukça merak edilen konulardan birisidir. Dijital pazarlama yaparak sahip olduğunuz ürünlerinizi doğrudan ilgili web sitelerinde reklamlarını vererek hedef kitlesine ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde reklam verdiğiniz markadaki müşterilerin, ürünlerinizi görüp aşina olmalarını ve merak etmelerini sağlayabilirsiniz. 

Kısaca dijital pazarlamanın önemi, pazarlama yapan kişilerin hedefleri tanımlamasına, hedef kitleyi belirlemesine ve bu kitleye en doğru ve iyi şekilde ulaşabilmesini sağlayarak dijital pazarlamanın geliştirilmesinde destek olmaktır. Belirlenen bu stratejiler sayesinde en iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz. 


Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama yapabilmek için öncelikle bir “dijital pazarlama stratejisi” oluşturmak ve bu sayede doğru hedeflere ulaşmak için hangi çevrimiçi pazarlama kanallarını kullanmamız gerektiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Daha sonra hazırladığınız dijital pazarlama planı ile birlikte stratejilerinizi pratiğe dönüştürme zamanı gelmiştir.

Dijital pazarlama planında ise bu maddelere dikkat etmeliyiz:

 • Aksiyonların hangi kanallarda yapılacağı
 • Hangi araçların kullanılacağı
 • Nasıl yapılacağı
 • Ne zaman yapılacağı 
 • Kullanıcı deneyimi 


Gibi nihai hedeflere ulaşmamızı sağlayan bir aksiyon planı olmalıdır.


Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Dijital pazarlama alanında kullanılan pazarlama yöntemleri ile birlikte işlerini büyütmek isteyen işletmelerin büyümeleri sağlanmaktadır. Dijital pazarlama çeşitleri şu şekildedir:


Arama Motoru Reklamcılığı (Google Ads)

Google Ads ya da Adwords olarak bilinen arama motoru reklamcılığı, en önemli dijital pazarlama yöntemlerinden birisidir. Google Ads sayesinde marka bilinirliğinizi artırabilir, daha fazla satış yapabilir ya da daha fazla ziyaretçi gelmesini sağlayabilir ve işletmenizin internet sitesi görünürlüğünü ücretli reklamlar vererek arama motorlarında üst sıralarda görünmesi için çalışmalar gerçekleştirir.


Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Son yıllarda herkesin dilinde olan SEO, dijital pazarlamanın temelini oluşturan yöntemlerin başında gelmektedir. SEO ile bir sitenin arama motoru kurallarına daha uygun hale getirebilir ve yapılan ilgili aramalarda sonuç sayfasında en üst sıralarda olmanız sağlanabilmektedir. SEO, Google Ads gibi reklam vermekten ziyade daha organik olarak yapılan bir çalışmadır. Bu çalışmada web sitesinin içeriklerinden altyapısına kadar oldukça geniş kapsamlı maddeler bulunmaktadır.


Arama Motoru Pazarlaması (SEM - Search Engine Marketing)

SEM yani arama motoru pazarlaması ile arama motorlarındaki sonuç sayfalarına reklamlar verilmektedir. SEM, E-Ticaret siteleri için oldukça önemlidir çünkü kullanıcılar bir ürünü aradıkları zaman ilk sırada gördükleri ürüne tıklama ve inceleme ihtimalleri daha fazladır. Dolayısıyla ürün satabilme imkanı da yüksek olur. 

SEM ve SEO Farkı

SEM ile daha etkili ve hızlı bir şekilde arama motorlarındaki üst sıralara ulaşılabilirken SEO ile organik yollarla ulaşabilirsiniz. Ayrıca SEO için bir bütçe ayırmanıza gerek olmayabilir ancak SEM ücretlidir ve bir bütçeniz olması gerekmektedir. 


Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması, sahip olunan ürünlerin ve hizmetlerin Instagram, Facebook gibi sosyal medya platformlarında tanıtımlarının yapılmasına denmektedir. Sosyal medyada pazarlama yapmanın en çok tercih edilen yanlarından birisi düşük bütçe bile geniş kitlelere ulaşmayı sağlamasıdır. 

E-mail Marketing

E-mail Marketing çalışmaları, genellikle işletmelerin ellerinde bulunan müşteri datalarını kullanarak hazırlamış oldukları e-posta şablonları ve ilgi çekici içerikleri ile mail adreslerine gönderilmektedir. 


Affiliate Marketing - Satış Ortaklığı

Ülkemizde satış ortaklığı olarak da bilinen Affiliate Marketing, daha çok e-ticaret yapan işletmelerin tercih ettiği bir dijital pazarlama yöntemidir. Bu yöntemde genellikle ziyaretçi oranı yüksek web siteleri, takipçi sayısı yüksek ve tanınmış olan Instagram hesapları, abone sayısı olan Youtube kanalları ile iş birlikleri yapılmaktadır. 


Influencer Marketing

Influencer Marketing, geleneksel pazarlama reklamlarından farklı olarak hedef müşteri kitlenize daha kolay ulaşabilmek için TikTok, Instagram, YouTube gibi sosyal ağ platformlarında fenomen kişiler ile yapılan iş birliği çalışmalarıdır. 


Remarketing - Yeniden Pazarlama

Remarketing yani yeniden pazarlama, kullanıcıların ziyaret ettikleri bir web sitesinin daha sonra ziyaret ettikleri farklı bir sitede reklamının yayınlanması ve daha çok tıklama almasıdır.


İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması markalar tarafından en çok kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. Bu yöntemde markaların hedef kitlelerine ulaşmaları için içerik üretimi yapılmakta ve genellikle sosyal medya ağları ya da blog yazıları yazılmaktadır. İçerik pazarlaması yapan işletmeler kendi alanlarında ve hedef kitlelerine yönelik içerikler yazmakta ve onlara daha kolay ulaşabilmektedir. 


Dijital Pazarlama Danışmanlığı Nedir?

Dijital pazarlama danışmanlığı, bir markanın çevrimiçi (online) pazarda ve kanallarda bir yere sahip olması ve planlanan doğru stratejiler sayesinde potansiyel hedef kitlesine ulaşabilmesi için verilen dijital hizmetlerin tamamına dijital pazarlama danışmanlığı denilmektedir. 


Dijital Pazarlama İle Geleneksel Pazarlama Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzde oldukça hızlı gelişen teknoloji ile birlikte pazarlama faaliyetleri de dijitalleşmeye başlamıştır. Hayatımıza sonradan giren dijital pazarlama, bildiğimiz geleneksel pazarlamadan farklı olarak daha kapsamlı bir pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama ile istediğiniz her an her yerden hedef kitlenize ve müşterilerinize kolayca ulaşabilirken geleneksel pazarlamada ise saatler daha sabit olmaktadır. 

Dijital pazarlama çalışmaları yapmak isteyen işletmeler için hazırladığımız Dijital Pazarlama (Digital Marketing) Nedir, Nasıl Yapılır? adlı bu yazımızda sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler verdik. Sigorta acentenizin dijital pazarlama çalışmalarını sigorta sektöründe tecrübeli olan AcerCrea desteği ile hemen gerçekleştirmek için dijital pazarlama hizmetlerimizi inceleyebilirsiniz.

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Özel Hizmetlerimizi
İnceleyin ve Hemen Teklif Alın!
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder