Tasarım

Başarılı Bir Kullanıcı Deneyimi (UX) Projesi İçin 10 Strateji

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
27.11.2023
Başarılı Bir Kullanıcı Deneyimi (UX) Projesi İçin 10 Strateji Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
27.11.2023

Çoğu kişi pazarlama stratejisinin içinde UX'in önemini bilmektedir. Ancak UX, sadece bir seferlik bir eylem değildir; genel olarak kullanıcıları stratejinizin merkezine koymak ve gerçek müşteri verilerine dayalı ticari kararlar almak anlamına gelen bir süreçtir.

Peki başarılı bir UX nasıl elde edilir? Bu blog yazımızda, herkesin bu konuda başarılı olabileceği 10 stratejiyi inceleyeceğiz, keyifli okumalar!


UX Nedir?

UX, "Kullanıcı Deneyimi"nin kısaltmasıdır. UX tasarımı, bir kullanıcının bir ürün veya hizmetle etkileşimini, deneyimini planlama, tasarlama ve değerlendirme sürecidir. Bu tasarım, kullanıcıların bir ürünü kullanırken hissettikleri duyguları, ürünle etkileşimde bulunma süreçlerini ve genel deneyimlerini iyileştirmeye odaklanır.

UX tasarımı, kullanıcıların ihtiyaçlarına ve beklentilerine odaklanarak, kullanıcı dostu, etkili ve tatmin edici bir deneyim sağlamayı amaçlar. Bu süreç, kullanıcıların ürünü rahatça kullanabilmesi, anlayabilmesi ve keyif alabilmesi için çeşitli faktörleri ele alır. İyi bir UX tasarımı, kullanıcıların ürünle etkileşimde bulunurken yaşadıkları sorunları en aza indirir ve kullanıcı memnuniyetini artırır.


UX Ne Sağlar?

UX, müşteri ihtiyaçlarını karşılayan ve aynı zamanda iş hedeflerine hizmet eden dijital varlıkların oluşturulmasını amaçlar. Aslında, bunu, dijital varlıklar, kullanıcı ihtiyaçları ve iş hedefleri arasında kesişen bir alan olarak düşünebilirsiniz.


Dijital Varlıklar

UX projesinden en somut çıktılar, web sayfası veya bir uygulama arayüzü gibi dijital varlıklardır. Bunlar sağlam kullanıcı araştırmasına dayanmalıdır. Ancak o zaman prototip oluşturabilir ve bunları kullanıcı grupları ile test edebilirsiniz.


Kullanıcı

UX'nin temel hedeflerinden biri, kullanıcı için yaşamı mümkün olduğunca kolay hale getirmektir. Bu nedenle müşteri sesine dikkat etmek önemlidir. Ne istediklerini anlamak önemlidir. Onları karar alma ve geliştirme sürecine dahil etmelisiniz.


İş Hedefleri

Kullanıcı her ne kadar UX projesinin merkezinde olsa da, iş hedeflerini de dikkate almalısınız. İş ihtiyaçlarını göz ardı etmeden ürün geliştirmek, müşteri ihtiyaçlarını karşılamayan ürünler geliştirmek kadar anlamsızdır.

Sadece müşterilerin istediklerine odaklanırsanız, onlara daha önce düşünmedikleri ürün veya hizmetleri satma fırsatını kaçırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Dijital Sigortacılık Kullanıcı Deneyimini Nasıl Geliştirir?


UX Ne Zaman Düşünülmeli?

Siz ve markanız, yeni bir ürünü piyasaya sürüyorsanız veya bir değişim döneminden geçiyorsanız, UX'e odaklanmanız gerekebilir.

Yeni bir ürünü piyasaya sürerken veya mevcut bir ürünü güncellerken, şirketler genellikle UX'i ön planda tutarlar. Rekabetin ne yaptığını izleyebilir ve kendi müşterilerine üstün bir UX sunma amacındadırlar. Şirketlerin çoğu, geliştirme sürecinin başlarında zaman ve çaba harcamanın değerini anlamıştır.

Bir şirket, pazarda hareketin kendileri olmadığını veya rakiplerinin kendilerini geçtiğini düşündüğünde, bu durum panik anı olabilir. Bir şeyin bozuk olduğunu görürler ve bir sızıntıyı fark ettiklerinde tesisatçıyı aramak gibi, UX danışmanlarını bu sorunu çözmek için çağırabilirler. Ancak, sadece sızıntıya odaklanmak yerine tesisat sistemini bütünüyle yeniden hayal etmeleri gerekebilir.

UX araştırması, müşterilerin gerçekte ne istediği ve şirketin değişen müşteri beklentilerini karşılamak için nasıl evrimleşmesi gerektiği konusunda değerli içgörüler sağlayabilir. Örneğin, bir şirketin dönüşüm oranları endişe kaynağı ise, bir UX danışmanı, müşterilerin neden alışveriş sepetlerini terk ettiğini veya neden az dönüş yaptığını inceleyebilir.


Etkili Bir UX Stratejisi İçin 10 Adım

İşte harika bir UX stratejisi oluşturmanıza yardımcı olacak on adım:


1- Sorunu Tanımlamak:

UX danışmanlığı genellikle bir şirketin yüksek müşteri şikayetleri gibi bir sorunu fark ettiğinde başlar. Bu aşamada, bir problemi net bir şekilde tanımladıktan sonra, bu sorunu çözmek için adımlar atabilirsiniz.


2- Net Bir Hedef Belirlemek:

Tüm başarılı projeler ve stratejiler, net bir hedefle başlar. Bu, tüm çalışmalara odaklar ve gereksiz görevlerle zaman kaybetmenizi engeller. UX yolculuğunuzun başında hedefinizi belirleyin. Yani, tanımladığınız sorunu nasıl çözeceğinize dair adımları belirleyin.


3- Rakiplerinizi Analiz Etmek:

Alanınızdaki rakiplerin neler yaptığını düzgün bir şekilde analiz etmek önemlidir. Web sitenizde veya uygulamanızda müşteri yolculuğunu takip etmeli ve ardından rakiplerinizin web siteleri ve uygulamalarında benzer bir yolculuğa çıkmalısınız. Kendinizi rakiplerinizle karşılaştırarak ne kadar iyi performans gösterdiğinizi değerlendirmeniz gerekir.


4- Kullanıcı Arayüzünü Analiz Etmek:

İnsanlar UX'i düşündüklerinde genellikle kullanıcı arayüzü (UI) ile başlarlar. Ve bu kötü bir başlangıç değildir. İyi tasarlanmış bir UI, iyi bir UX sunma eğilimindedir. Bu nedenle arayüz düzeninizi düşünün. Ne kadar sezgisel? İnteraksiyon konusunda ne kadar kolay? Müşteri ihtiyaçlarına nasıl cevap veriyor? (Ve rakiplerinizin arayüzlerinden daha iyi mi?)

İlginizi çekebilir: Web Tasarımında Kullanıcı Deneyimi: İyi ve Kötü Örnekler


5- Müşteri Deneyimini Anlamak:

Ancak UX, sadece güzel bir kullanıcı arayüzüne sahip olmaktan daha fazlasıdır. Genel müşteri deneyimini (CX) düşünmelisiniz. Müşteriler sizinle iş yaparken nasıl hissediyorlar? Neden bu şekilde hissediyorlar? İşinizi özel kılan şeyi düşünün, müşterileri memnun eden o özel dokunuşu. Belki de müşterilere uygulamanız veya web siteniz üzerinden kolayca alışveriş yapmalarını sağladığınız (tek tıklamayla satın alma). buton arayüzün bir parçası olabilir, ancak etkileşimin basitliği müşteri deneyimini oluşturan şeydir.


6- Prototip Oluşturmak:

Prototip oluşturmak her UX projesinde temel bir adımdır. Bu, ürünün veya arayüzün erken bir versiyonunu kullanıcılarda test etmek için yapılan bir adımdır. Genellikle Minimum Viable Product (MVP) olarak adlandırılır ve mükemmel olması gerekmez. Aslında, prototipleme sırasında sık sık "hızlı başar, sık sık hata yap" yaklaşımı benimsenir. Yani erken hatalardan öğrenin ve hızla geliştirin.

Prototiplemenin ana avantajı, tam ölçekli üretime yatırım yapmadan önce "pazarı test etmenizi" sağlamasıdır. Erken MVP'lerle alınan geri bildirimler, daha sonra daha iyi, daha kullanıcı odaklı bir ürün geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Prototipler için genellikle tamamen işlevsel arayüzlerden ziyade InVision veya Figma gibi tıklanabilir örnekler kullanmanız gerekir. Ardından, nitel ve nicel araştırma yoluyla aldığınız geri bildirimlere dikkat ederek bu tasarımları kademeli olarak değiştirebilirsiniz.


7- Kullanıcı Testlerini Gerçekleştirmek:

Kullanıcı testleri, herhangi bir UX programının vazgeçilmez bir parçasıdır. Olabildiğince tarafsız nitel ve nicel veri elde etmeye çalışın. Kullanıcılarınıza uygun sorular sorun. Ürünlerinizi kullanırken onları gözlemleyin. Onlardan ürünü ilk kez kullanma deneyimlerini kendi sözleriyle anlatmalarını isteyin.

Geribildirim ve yorumlarına güvenebileceğiniz kullanıcılara sahip olmaya özen gösterin. Onların yorumlarını kesmeye veya yönlendirmeye çalışmaktan kaçınmalı ve sadece düşüncelerini serbestçe sizinle paylaşmalarına izin vermelisiniz.

Prototipiniz geliştikçe, onu daha büyük test kullanıcı gruplarına sunmaktan daha fazla güven duyabilirsiniz. Aşamalı bir yaklaşım en iyisidir. Hiçbir şekilde tamamlanmamış bir prototipi büyük bir kullanıcı grubuna test ettirmenin bir anlamı yoktur. Önce düşük maliyetli küçük testlere başlayın, sonra daha pahalı büyük ölçekli testlere geçin. Bu nedenle erken ve mümkün olduğunca sık test yapmak gerekir.


8- Veriyi Analiz Etmek:

Prototip oluşturma ve test etmenin amacı, final ürünü piyasaya sürmeden önce mümkün olduğunca çok kullanışlı veri elde etmektir.

Nicel geri bildirim, memnuniyet veya hayal kırıklığı seviyeleri gibi gerçekleri görmenizi sağlayabilir.

Ancak, nitel veri size daha nüanslı geri bildirim verebilir. Dürüst geri bildirim yerine kullanıcıların size duymak istediğinizi söyleme eğiliminde olabileceği için nitel geri bildirim bazen kusurlu olabilir. Bu nedenle hem nitel hem de nicel veri toplamanın önemli olduğunu unutmamak önemlidir. Gördükleriniz, insanların ürünü kullanma deneyimleri hakkında söyledikleriyle uyumlu mu?

Analitik verilere göz atın ve yolculuğunuzda etkisiz veya bozuk olduğunu düşündüğünüz noktaları bulmaya çalışın. Bu analitikleri, kullanıcıların geri bildirim ve yorumlarıyla karşılaştırın.


9. Yapay Zeka Kullanımı:

Yapay zeka (AI), UX üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Jasper, Kroma ve Stable Diffusion gibi AI araçları, kullanıcı arayüzleri oluşturmak gibi çeşitli UX görevlerini tamamlamak için kullanılabilir. Özellikle, değişiklikleri birden çok ekran üzerinde çoğaltma gibi sıradan, tekrarlayan görevlerde faydalıdır.

AI ayrıca insanların UX ile karşılaştığı sorunları çözmelerine yardımcı olabilir, örneğin bir kullanıcı arayüzünü nasıl basitleştireceğini veya büyük miktardaki kullanıcı verisini nasıl analiz edeceğini. Ancak, insan girişine ve yaratıcı zekaya hala insan tarafından çözülebilecek sorunları ele almak için güçlü bir ihtiyaç olacaktır.


10. UX Zihniyeti Geliştirmek:

Bu noktada, UX'nin bir seferlik bir çözüm olmadığı açık olmalıdır. Bu, bir UX zihniyeti geliştirmeyi içerir. Hangi türde bir müşteri deneyimi sunmak istiyorsunuz? Ve bu deneyimi, net bir UI ve diğer dijital varlıkları kullanarak nasıl sağlayabilirsiniz?

Müşterilerinize kulak verin. Gerçek verileri toplayın. Ve sonra bu verileri iş kararlarınızı yönlendirmek için kullanın.

UX uzmanı, sorunu belirledikten ve analiz ettikten sonra genellikle şirket için bazı hemen uygulanabilir, basit çözümler önerecektir. Bu tür çözümlerin uygulanması karmaşık olabilir ve UX uzmanının şirketle uzun vadeli bir çalışma ilişkisi geliştirmesi gerekebilir.

Bahsettiğimiz 10 adımı takip ederek ve UX uzmanları ile çalışarak UX’i marka kültürünün ayrılmaz bir parçası haline getirebilirsiniz. Bu da iş kararlarının her zaman müşteri odaklı bir şekilde alınmasına yardımcı olabilir.

AcerCrea’nnın deneyimli ve alanında uzman UX ekibi ile çalışmalara başlamak için hemen bizimle iletişime geçin!


Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sizin İçin