Dijital Pazarlama

4 Adımda Sigorta Acenteleri İçin Sosyal Medya Pazarlaması

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
Son Güncelleme Tarihi :
4 Adımda Sigorta Acenteleri İçin Sosyal Medya Pazarlaması Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
20.11.2022

Tüm işlerimizi bir plan eşliğinde yürütmek bizi her zaman doğru olan hedefe daha kolay ulaştırır. Pazarlama stratejisi yaparken çok büyük maliyetlerle ve fiziksel olarak yapılacak reklamlar yerine sosyal medya platformlarında acenteniz için, potansiyel müşteri kazanma amacıyla etkili çalışmalar yapabilirsiniz. Tüm sigorta acenteleri, basit bir işletme sayfası olsa bile, online bir varlığa sahip olmaları henüz hesapları bile olmayan birçok acenteye göre üstünlük sağlamaktadır.

Acentenizi büyütmek istiyorsanız ancak sigorta şirketleri gibi büyük bir pazarlama kampanyaları için bütçeniz yoksa, sosyal ağların ve içerik pazarlamanın gücünden yararlanın ve büyük yatırım yapmadan sigortacılık sektöründe planlı bir yükseliş gerçekleştirin.

Bu blog yazımızda, etkili bir sosyal medya planının nasıl oluşturulacağı konusunda detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

İşte 4 adımda sigorta acenteleri için sosyal medya pazarlaması!


1. İşleriniz İçin Doğru Araçları Edinin.

Sigorta endüstrisinde çalışmak için bazı araçlara ihtiyacınız vardır. Aynı şekilde sosyal medya pazarlaması için de geçerlidir. Bunlar oldukça işe yarayacak araçlardır. Bu araçların en iyi yanı, çoğunu ücretsiz olarak kullanabilmenizdir.

  • Kitlenizin ne aradığını ve ne hakkında konuştuğunu anlamak için SparkToro'ya göz atabilirsiniz. SparkToro müşterilerinizin ziyaret ettiği web sitelerini, takip ettikleri sosyal hesapları, kullandıkları hashtagleri ve daha fazlasını gösteren bir hedef kitle araştırma aracıdır.
  • Önceden planlama yapmak için ise HootSuite, Buffer ve SproutSocial'a göz atabilirsiniz.
  • Verilerinizi bağlayıp herhangi bir araçtan ve herhangi bir cihazdan takip etmek için Databox kullanabilirsiniz..
  • HubSpot gibi diğer daha tam özellikli pazarlama platformları, tek bir platformda sosyal medya planlama, izleme ve raporlamaya sahiptir.


2. Her Sosyal Medya Kanalı İçin Bir Hedef Belirleyerek Başlayın.

Her sosyal medya kanalı farklı demografiler tarafından farklı şekilde kullanılır: Twitter, Facebook ve Pinterest farklı kitleleri çeker ve her kanal sigorta acenteniz için uygun olmayabilir.

Hangi kanallara odaklanacağınızı belirledikten sonra, onlar için hedeflerinizi belirleyin.

Aşağıdaki hedefleri uygulamaya başlayarak adım atabilirsiniz.

  • Marka bilinirliğini artırın
  • Ağınızı oluşturun
  • Etkileşimi artırın
  • Web sitesi trafiğini artırın
  • Kitlenizi büyütün
  • Potansiyel müşteri oluşturun

En çok sorulan sorulardan birisi ise “Bu platformlarda gönderi paylaşmayacak olsak bile bu hesap açmalı mıyız? 

Evet, kesinlikle açmalısınız. Pinterest’te bir paylaşım yapmayacak olsanız bile sadece marka adınızı oluşturarak bile farklı markaların sizin adınıza sahte hesap açıp taklit etmelerini engelleyebilirsiniz.

Tüm sosyal medya kanallarında gönderi paylaşmalı mısınız?

Hayır, tüm platformlarda gönderi paylaşmak ve bunların takibini yapmak çok fazla uğraş gerektirecektir. Bu yüzden yalnızca kendi hedef kitlenizin ilgisini çekecek platformlara odaklanmanız yeterli olacaktır. 


3. Sigorta Acenteniz için KPI Belirleyin.

Sadece bir hedef belirlemek yeterli değildir. Bu hedef için ilerlemeyi ve başarıyı sosyal medya KPI'ları ile ölçebilirsiniz. Örneğin; hedefiniz sosyal medya kanallarınızdan biriyle web sitesi trafiğini artırmak ise tıklama oranını, tıklamaları ve oturum sürelerini izleyerek başarıyı ölçmeniz gerekmektedir.

Sosyal medya stratejilerine ilk kez odaklanıyorsanız, tek seferde başarıya ulaşamamanız oldukça normaldir. Ancak her ay iyileştirmeler yaparak ilerleme kaydedebilirsiniz. Küçük hedefler belirleyin, onlara ulaşın ve büyümeye devam edin.


4. Her Kanal için İçerik Stratejinizi Belirleyin.

Sağlam bir mesajla gerçekten iyi içerik oluşturup ardından içeriği amaca uygun olarak çeşitli platformlarda kullanın!

Aynı şeyi tüm sosyal medya kanallarınızda mı yayınlamalısınız?

Sosyal medya hesaplarınız için hazırladığınız paylaşımları her platforma uygun boyutlandırma ve içerik düzenlemeleri yaptıktan sonra yayınlayabilirsiniz. Ancak reels gibi daha çok TikTok ve Instagram kitlesine uygun olan içerikleri Linkedin tarzındaki platformlarda paylaşmak pek uygun olmamaktadır. 

Sosyal medya kanallarınızda neler paylaşmalısınız?

Yazmak sizin için daha kolaysa, blog yazıp bunlara bağlantı verebilirsiniz. Videolar çekmek ve paylaşmak daha etkili olabilir.

Her şey sigortacılık ile ilgili olmak zorunda değildir. Eğlenceli ve insanların ilgisini çekecek paylaşımlar da yapabilirsiniz.

Sosyal medya kanallarınızda ne sıklıkla içerik yayınlamalısınız?

Paylaşım yapacağınız platforma göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle paylaşımlarınız ardından analiz yaparak raporlarınızı incelemeli ve takipçilerinize en uygun zaman dilimlerini yakalamalısınız.

Ne kadar düşük olursa olsun, bir sosyal medya bütçesi ayırmalısınız.

Sosyal medyada şu anda, organik gönderiler eskisi kadar erişime sahip olmamaktadır. Gönderilerinizin daha fazla etkileşim alması için biraz bütçe ayırmanız gerekmektedir. 


Sosyal Medya Pazarlaması için Profesyonel Destek Almak Gerekir Mi?

Sigorta acentenizin sosyal medya kanallarında aktif ve kaliteli bir şekilde yönetilmesini istiyorsanız, AcerCrea ile sosyal medya yönetimini şekillendirebilir ve avantajlı fiyatlarla sigorta sektöründe dijitalleşebilirsiniz.  

Hemen sosyal medya yönetim hizmetlerimizi inceleyin ve teklif alın!

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Özel Hizmetlerimizi
İnceleyin ve Hemen Teklif Alın!
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder