Dijital Pazarlama

2023 SEO Trendleri Neler Olacak?

Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
19.01.2023
2023 SEO Trendleri Neler Olacak? Görseli
Ceren Nur Aslan Görseli
Ceren Nur Aslan
19.01.2023

Hemen hemen her alanda gördüğümüz teknolojinin izleri 2023 yılında da belirgin bir şekilde karşımıza çıkacak gibi görünüyor. 2023 yılında kullanılacak SEO teknolojilerinin geçtiğimiz yıllardan çok daha farklı olduğu ön görülmektedir. Ancak stratejinizin başarılı olmasını istiyorsanız, ortaya çıkabilecek tüm durumları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

2023 ve sonrasında SEO'da yeni trendler neler, hangi teknolojiler kullanılacak? Gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız bu içeriği okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz!


SEO'nun Geleceğinde Bizi Neler Bekliyor?

SEO, anahtar kelime analizi ve meta açıklama yazmanın ilk günlerinden bu yana uzun bir yol kat etti. Google, algoritmalarını iyileştirmeye devam ederken, arama motoru optimizasyonu için sürekli yeni güncellemeler olmaktadır. SEO uzmanlarına göre, sürekli gelişen bu alanda birkaç önemli değişiklik beklenmektedir.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, Google'ın web sitelerini sıralama biçiminde birçok değişiklik görmeyi bekleyebiliriz. Yeni başlayanların, içerik kalitesine ve kullanıcı deneyimine daha fazla önem verilmesi beklenmektedir. Google "önce mobil" yaklaşımına devam edecek ve arama yapanlar için alaka düzeyini artırarak daha fazla çaba göstermeyi hedeflemektedir.

Sonuç olarak, bu değişiklikler bizi her zaman ve her yerde doğru, kapsamlı arama sonuçlarına sahip olmaya her zamankinden daha fazla yaklaştırmalıdır.

İlginizi çekebilir: SEO Çalışmalarının Sonuçlarını Ne Kadar Sürede Görebilirim?


2023 SEO Trendleri Nelerdir?

Arama motorları algoritmalarını güncellendikçe ve kullanıcı davranışları değiştikçe SEO trendleri sürekli olarak gelişmektedir. SEO üzerinde etkisi olabilecek 2023 trendler aşağıdaki gibi olabilir:

1-Sesli Arama Optimizasyonu

Daha fazla kişi bilgi aramak için sesli asistanları kullandıkça, web sitesi içeriğinin sözlü sorgular için optimize edilmesi giderek daha önemli hale gelecektir. Web sitenizi sesli arama için optimize etmek, oluşturduğunuz içeriğin uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve doğal dil içermesini sağlamak anlamına gelir; bu şekilde, sesli arama motorlarının içeriğinizi kolayca bulmasını sağlayabilirsiniz.

2-Sayfa Yükleme Hızı

Önemli web verileri kullanıma sunulduğundan beri Google, özellikle mobilde web sitesi yükleme hızına giderek daha fazla önem veriyor. Bu durum, iyi bir kullanıcı deneyimine katkıda bulunan ana unsurlardan sayılmaktadır. Kullanıcılar web sitesi açılırken, boş bir sayfaya bakmayı ve yüklenmesini beklemekten hoşlanmamaktadır. Bu nedenle sayfa yüklenme hızına dikkat edilmesi gerekmektedir. 

3-Öne Çıkan Snippet'ler

Arama sonuçlarının üst kısmında görünen cevap kutuları olarak tanımlanmış olan öne çıkan snippet'ler, daha belirgin hale gelmektedir. Öne çıkan snippet'ler için optimizasyon, arama sonuçlarında görünürlük elde etmek için giderek daha önemli hale gelecektir.

4-Mobil Optimizasyon

İnternete erişmek için akıllı telefonları kullanan insanların sayısı giderek arttığından, web sitelerinin mobil cihazlar için optimize edilmesi çok önemlidir. Yapılan web siteleri mobil uyumlu olmadığı zaman akıllı telefonlarda kötü bir görünüm ve kötü bir kullanıcı deneyimi (UX) sebebi ile sitede durma oranını da oldukça azaltmış olacaktır.

5-Özgün ve Kaliteli içerik

Kaliteli içerik, tüm SEO stratejilerinin en başında yer almaktadır. Yalnızca sektörünüzle alakalı anahtar kelime öbeklerini değil, çoğunlukla okuyucularınızın ihtiyaç ve isteklerini ilgi çekici bir şekilde hedefleyen yüksek kaliteli orijinal içerik oluşturarak içerik pazarlama çalışmalarını gerçekleştirmeniz organik trafik oluşturmak için de büyük katkı sağlayacaktır. 

6-Yerel SEO

Yerel SEO, bölgelerinde müşteriler tarafından bulunmayı isteyen işletmeler için önemli olmaya devam edecektir. Sigorta acenteleri, kafeler ve eczaneler yerel SEO’ya önem veren yerler olarak verilebilir. Bu yerleri Google ve diğer arama motorlarında aratıp bulabilirsiniz.

7-Kullanıcı Deneyimi

Arama motorları, kullanıcılar için iyi bir deneyim sağlayan web sitelerini sıralamaya çalıştıkça, kullanıcı deneyimi giderek daha önemli hale gelecektir. Kullanıcı deneyimi kötü olan web siteleri arama motorları tarafından daha kötü sıralara sahip olmaktadır. 

8-Yapay Zeka

Arama motorlarında yapay zeka kullanımının artmasıyla birlikte, içeriği makine öğrenimi algoritmaları için optimize etmek önemli olacaktır.

Google'ın Ağustos 2022 faydalı içerik güncellemesi, ziyaretçilerin memnun edici bir deneyim yaşayabileceklerini hissettikleri içerikleri daha iyi ödüllendirmeyi amaçlarken, ziyaretçinin beklentilerini karşılamayan içeriklerde performans artışını sağlamayacağını belirtmektedir.

9-Yapılandırılmış Veriler

Bir web sitesindeki içeriği işaretlemek için yapılandırılmış verilerin kullanılması, arama motorlarının içerikte yer alanları daha iyi anlamasına yardımcı olur ve arama sonuçlarında daha iyi görünürlük alması ile sonuçlanabilir.

10-Google Sıfır Tıklama Sayfaları

Tüm aramaların neredeyse yarısı organik bir arama sonucuna tıklanmadan sonlanmaktadır. Bu aramalara sıfır tıklama aramaları denmektedir. Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarında gerçekleşmektedir.

Kullanıcıların organik sonuçların yanı sıra çeşitli widget'lara erişmesine izin veren daha çok yeni SERP özelliği ile sıfır tıklama aramaları çok daha yaygın hale gelmiştir. Sıfır tıklama aramalarına katkıda bulunan bazı SERP özelliklerine Google'ın Doğrudan Yanıt veya Bilgi Paneli örnek olarak verilebilir.

SERP Nedir?

SERP, arama motorları sonuç sayfasının kısaltmasıdır. Bu sayfa, kullanıcının arama sorgusuna cevap olarak gösterilen web sayfalarının listesini içermektedir. SERP içerisinde genellikle arama sonuçlarını, metin reklamlarını ve diğer içerik türleri bulunmaktadır.

SEO sürekli değişmektedir, en son trendler ve en iyi uygulamalarla her zaman güncel kalmalı ve gelişmeleri takip etmelisiniz. AcerCrea’nın SEO hizmetleri ile arama motorlarının zirvesinde olmak istiyorsanız hemen teklif alın ve süreci başlatalım!

Dijital Sigortacılık E-Bülten

Aylık bültenimizi okumak ve gelişmeleri kaçırmamak için abone olun!

Dijital sigortacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından takip edebilir ve ihtiyacınıza en uygun dijitalleşme seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

AcerCrea Haftalık Bülten

Sigorta Acentelerine Özel Hizmetlerimizi
İnceleyin ve Hemen Teklif Alın!
Sorularınız mı var? Biz buradayız! Çevrimiçi
Merhaba, size yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?
Mesaj gönder